Kripto Para Fiyatları Tahvil Faiziyle Düştü

Kripto para piyasası, cuma gününe oranında düşüşle başladı. Piyasanın toplam değeri 1.4 trilyon doların altına geriledi. Bitcoin ve altcoin fiyatlarında ’ye kadar varan oranlarda düşüş yaşandı. Bu düşüşü, yükselen tahvil faizlerinin tetiklediği düşünülüyor. Bitcoin fiyatı, cuma günü 11 Şubat tarihinden bu yana ilk kez 45.000 doların altına düştü. Ethereum, Binance Coin, Cardano, Polkadot ve […]

Kripto Para Fiyatları Tahvil Faiziyle Düştü

Kripto para piyasası, cuma gününe %10 oranında düşüşle başladı. Piyasanın toplam değeri 1.4 trilyon doların altına geriledi.

Bitcoin ve altcoin ücretlerinde %20’ye kadar varan oranlarda düşüş yaşandı. Bu düşüşü, yükselen tahvil üremlerinin tetiklediği düşünülüyor. Bitcoin ücreti, cuma günü 11 Şubat tarihinden bu yana ilk defa 45.000 doların altına düştü.

Ethereum, Binance Coin, Cardano, Polkadot ve XRP ücretleri %16’ya kadar varan oranda geriledi. Ücretlere genel bakış Kripto paralarda düşüş: Piyasanın toplam değeri bu hafta içerisinde 1.8 trilyon dolara kadar yükselmişti. Cuma günü 1.4 trilyon doların altına düşen piyasa, dört günde 400 milyar dolar kaybetti. Pay piyasalarında vaziyet değişik değil: Cuma gününe düşüşle başlayan tek piyasa kripto para piyasası değil. Nikkei 225 %4 oranında düşüş kaydetti. İngiltere’deki FTSE 100’de 7 puanlık; Almanya’daki DAX’ta 96 puanlık, BIST 100’de 43,68 puanlık düşüş görüldü. Altın değer kaybediyor: Ons altın ücreti 11 puanlık düşüşle 1.759 dolara gerilemiş durumda. Gram altının alış ücreti 417,13 liraya düştü. Piyasalardaki düşüşün sebebi ne? Dolar güç kazanıyor: Haftanın başında düşüşe geçen dolar, bir gün önce 7.2240 liradan işlem görürken bu sabah 09:30 7,44 liraya yükseldi. Tahvil üremleri yükseliyor: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de 10 senelik hazine tahvilinin üremi, perşembe günü %1,550 düzeyine kadar çıktı.

Tahvil üremindeki yükselişin, kripto para gibi rizikolu piyasalardan para çıkışına sebep olduğu düşünülüyor. Ekonomik görünüm pozitif: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de perşembe günü yayınlanan verilere göre ülkedeki işsiz sayısı, bir evvelki haftaya mukayese et kayda değer miktarda azaldı. Tahvil üremleri, gelen aşı haberleri ve enflasyon arayışı sonrası yükseldi.