Kredi faizlerinde son durum: En çok artış ihtiyaçta, taşıtta yükseliş hızlandı

Merkez Bankası’nın peş peşe faiz artışına gitmesi bireysel kredi faiz oranlarında da yükselişi beraberinde getirdi. Faiz oranları ihtiyaç kredisinde ortalama yüzde 23,09, taşıtta yüzde 20,37 ve konutta ise yüzde 18,61 düzeyine çıktı. Yüksek kredi faizlerinin kredi talebinin yavaşlamasında etkili olacağını kaydeden Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, “Yılın ilk birkaç ayı enflasyon açısından zorlu geçeceğinden, faiz […]

Kredi faizlerinde son durum: En çok artış ihtiyaçta, taşıtta yükseliş hızlandı

Merkez Bankası’nın peş peşe ürem artışına gitmesi ferdi kredi ürem oranlarında da yükselişi beraberinde getirdi. Ürem oranları ihtiyaç kredisinde vasati yüzde 23,09, taşıtta yüzde 20,37 ve konutta ise yüzde 18,61 düzeyine çıktı. Yüksek kredi faizlerinin kredi talebinin yavaşlamasında tesirli olacağını kaydeden Tera Yatırım Ekonomisti Enver Erkan, “Sene ilk birkaç ayı enflasyon açısından zorlu geçeceğinden, faiz oranları mevcut yükseklikte veya daha yüksek düzeylerde olabilir” diye konuştu. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizleri artırmasıyla birlikte, bankaların artan kaynak fiyatlarını kredi faizlerine yansıttıklarını kaydeden Erkan, “Bununla beraber, bankalar mevduat faizlerinden önce faiz artış tesirini büyük ölçüde kredilere yansıttıklarından dolayı belli dönem mevduat faizi ile kredi faizi arasında makasın arttığını gözlemledik. Mevduat faizleri şu anda ağırlıklı olarak yüzde 18 düzeylerine yükselmekle beraber; bireysel krediler tarafında Merkez Bankası’nın verilerine göre ağırlıklı ortalama olarak ihtiyaç yüzde 23,09, taşıt yüzde 20,37 ve konut kredisi faiz oranları yüzde 18,61 düzeyinde” dedi. Kredi hesaplama  “Daha yüksek düzeylere çıkabilir” Erkan, bankaların kredilere uyguladıkları ağırlıklı ortalama faiz oranlarında, en yüksek oranın ihtiyaç kredilerine uygulandığını kaydederek, taşıt kredisi faiz oranlarının ise son zamanda oldukça hızlı yükseldiğine işaret etti. Yükselen kredi faiz oranlarının ilerleyen dönem için kredi talebinin yavaşlamasında tesirli olacağını belirten Erkan, “Enflasyondaki artış eğilimi ve yukarıya istikametli olan rizikolar sebebiyle, TCMB’nin yakın dönemde faiz indirimine gitmesi de olası görünmüyor. Sene ilk birkaç ayı enflasyon açısından zorlu geçeceğinden, faiz oranları mevcut yükseklikte veya daha yüksek düzeylerde olabilir” dedi.