JPMorgan Ethereum’un Adil Değerinin 1.000 Dolar Olduğunu Açıkladı

JPMorgan analistleri, Ethereum ağındaki hareketliliği baz alarak ETH’nin adil piyasa değerinin 1.000 dolar düzeyinde olduğunu açıkladılar. Nikolaos Panigirtzoglou önderliğindeki JPMorgan ekibi, cuma günü Bitcoin’in piyasa dominansını, altcoin pazarını ve özellikle Ethereum’u değerlendirdi. Kripto para piyasasının nisan sonunda 2.1 trilyon dolar olan toplam değeri, bu haftaya 2.5 trilyon doların üstünde giriş yaptı. Pazar günü 58.000 doların […]

JPMorgan Ethereum’un Adil Değerinin 1.000 Dolar Olduğunu Açıkladı

JPMorgan analistleri, Ethereum ağındaki hareketliliği baz alarak ETH’nin adaletli piyasa değerinin 1.000 dolar düzeyinde olduğunu izah ettiler. Nikolaos Panigirtzoglou önderliğindeki JPMorgan ekibi, cuma günü Bitcoin’in piyasa dominansını, altcoin pazarını ve bilhassa Ethereum’u değerlendirdi. Kripto para piyasasının mayıs başında 2.1 trilyon dolar olan toplam değeri, bu haftaya 2.5 trilyon doların üstünde giriş yaptı. Pazar günü 58.000 doların altına düşen Bitcoin ücreti, bu düzeyi yine aştı. Ethereum ücreti 4.000 doları aştı Bu sene başından beri beş kat değerlenen Ethereum’un ücreti, pazartesi günü 4.157 dolara çıkarak kendi rekorunu kırdı. CoinGecko’ya göre 475 milyar dolarlık piyasa değerine erişen Ethereum, bankacılık devi JPMorgan’ın 488 milyar dolarlık piyasa değerine yaklaştı. Ethereum blockchainini değerlendiren JPMorgan ekibi, bu değerlendirme neticeninde ETH’nin adil piyasa değerinin 1.000 dolar olduğu neticenine vardı.

JPMorgan, kripto paraların adaletli değerini hesaplarken blockchaindeki bilişim gücüne ve aktif adres sayısı gibi veriler doğrultusunda ölçülen hareketlilik düzeyine bakıyor. Panigirtzoglou liderliğinde hazırlanan raporda, Ether’ın adaletli değerinin üstüne çıkmış olması müessesesel yatırımcılardan gelen talep ve Ethereum’un gelecekte yaşayacağı aktüellemeler ile izah etti. JPMorgan, 2 hafta önce “ETH Neden Daha İyi Performans Sergiliyor?” başlıklı bir rapor yayınlayıp Bitcoin ve Ether grafiklerini karşılaştırdı. Raporda; merkeziyetsiz finans uygulamalarındaki ve genel olarak Ethereum ekosistemindeki büyümenin, ETH için bullish olabileceği belirtildi. Bitcoin’in piyasadaki hissesi küçülüyor Bitcoin’in altcoinler karşısındaki dominansı, %45’in altına inerek 2018 yazından beri hiç olmadığı kadar zayıfladı. Bloomberg’ün haberine göre Bitcoin’in pazar hissenindeki küçülme, JPMorgan Chase ve DataTrek Research LLC yetkililerine göre bir ikaz işareti olabilir.

JPMorgan, altcoin ücretlerindeki yükselişin “ferdi yatırımcıların gösterdiği talepten” kaynaklandığını ve kimi ücretlerin şişmiş olabileceğini izah etti. Piyasanın aktüel hali ile 2017’nin sonundaki hali arasında benzerlik olabileceği aktarıldı. DataTrek’in kurucularından Nicholas Colas, Bitcoin’in pazar hissesinin %40’a kadar gerilediği geçmiş tarihlerde altcoin ücretlerinin “oldukça hızlı bir şekilde” düşme eğilimi gösterdiğini söyledi.