JPMorgan: Bitcoin’de azalan volatilite, şirketlerin cesaretini artırıyor

Bitcoin’e geçmişte olumsuz bakan ancak son yıllardaki gelişmelerle adeta 180 derecelik bir fikir değişikliğine giden dünyanın en büyük yatırım bankalarından JPMorgan’dan, en büyük kripto parayla ilgili yeni bir değerlendirme geldi. JPMorgan analistlerinin başındaki isim olan Nikolaos Panigirtzoglou’nun liderliğinde yazılan son rapora göre, Bitcoin’deki volatilitenin her geçen gün azalması kurumsal şirketlerin yatırım yapma cesaretlerini daha da …

JPMorgan: Bitcoin’de azalan volatilite, şirketlerin cesaretini artırıyor

Bitcoin’e geçmişte olumsuz bakan fakat son yıllardaki ilerlemelerle resmen 180 derecelik bir düşünce değişikliğine giden dünyanın en büyük yatırım bankalarından JPMorgan’dan, en büyük kripto parayla alakalı yeni bir değerlendirme geldi. JPMorgan analistlerinin başındaki isim olan Nikolaos Panigirtzoglou’nun özcülüğünde yazılan son rapora göre, Bitcoin’deki volatilitenin her geçtiğimiz gün azalması kurumsal şirketlerin yatırım yapma cesaretlerini daha da artırıyor: “Bitcoin’de 3 aylık realize edilmiş olan volatilite Şubat ayında vardığı yüzde 90 seviyesinden yüzde 86’ya düşmüş durumda. 6 aylık ölçüm rakamları ise yüzde 73 seviyesinde kaldı. Volatilite azaldıkça, daha çok sayıda kurumsal yatırımcı kripto evrenine girmeye sıcak bakacaktır” Notta bunun dışında Bitcoin’in volatilitesinin azaldığına dair işaretler, pazar değeriyle en büyük kripto paranın bir portföy çeşitlendiricisi olarak altını ekarte etmesini sağlayabileceği kaydedildi. JPMorgan’a göre bu tür bir sonuç olarak fiyat 130 bin dolara ulaşabilir. Bilindiği üzere şu ana kadar kurumsal firmaların kripto para evreninden uzak kalmalarının en büyük sebebi, volatilitenin çok yüksek olması ve riskin büyümesiydi. ABD’de şu anda hiçbir banka müşterilerine Bitcoin ya da başka kripto paralara direkt olarak erişim hizmeti sunmuyor.

Fakat son dönemdeki ilerlemeler ve ciddi fiyat artışı bilhassa ekonominin kalbi olan Wall Street’in bu tarafa daha olumlu bakmasına sebep oldu. Örnek olarak bu hafta, 150 senelik bir geçmişe sahip olan ABD ile dünyanın en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs, ikinci çeyrekte Bitcoin ve başka dijital varlıklar için yatırım araçları sunmaya başlayacağını açıkladı. JPMorgan analistlerine göre son 2 çeyrekte Bitcoin’e olan ilginin büyük bölümü ise altın yönünden geldi. Bitcoin fonlarına toplamda 7 milyar dolarlık bir giriş olurken, altın ETF’lerinden ise 20 mlyar dolarlık bir çıkış görüldü. Yayınlanan raporda bunun dışında, Bitcoin’in geleneksel varlıklarla olan korelasyonunda son aylarda görülen azalmanın kurumsal şirketlerin gelecekteki yatırımlarını da artıracağı zira Bitcoin’in doların kuvvetlenmesi karşısında bundan sonra eskisi kadar zayıf kalmadığı belirtildi. Bu durumun da çoklu varlığa sahip olan portföylerin Bitcoin’e daha sıcak bakması manasına geldiği değerlendirmesi yapıldı.