JP Morgan’dan rapor: “Ethereum neden iyi performans sergiliyor?”

Son haftalarda Bitcoin’de sabit bir fiyat hareketi görülürken, en büyük ikinci kripto para konumundaki Ethereum’da ise yatırımcılarının yüzünü güldüren yükselişler yaşanıyor. Ethereum dün akşam 2757 dolara ulaşarak tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Ethereum’daki bu son yükselişler ise Wall Street’in dikkatini çekti. ABD ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan da “Ethereum neden …

JP Morgan’dan rapor: “Ethereum neden iyi performans sergiliyor?”

Son haftalarda Bitcoin’de sabit bir ücret hareketi görülürken, en büyük ikinci kripto para konumundaki Ethereum’da ise yatırımcılarının yüzünü güldüren yükselişler yaşanıyor. Ethereum bir gün önce akşam 2757 dolara erişerek tarihinin en yüksek düzeyini gördü. Ethereum’daki bu son yükselişler ise Wall Street’in dikkatini çekti. AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ve dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan da “Ethereum neden iyi performans sergiliyor?” başlıklı bir rapor hazırladı. Raporda Ethereum fiyatının, kaldıraçlı işlem yapan kullanıcıların hareketlerinden, Bitcoin’e oranla çok daha az etkilendiği ve bu sebeple de rüzgarı arkasına alarak çok daha hızlı bir yükseliş ivmesi yakalayabileceği yazıldı.

“ETH, BTC’ye oranla daha hızlı toparlandı” Raporun ilk bölümünde Ethereum’un, Bitcoin’e oranla ay başındaki likidite krizinden çok daha tez kurtulduğu yorumu yapıldı: “Hem BTC hem de ETH piyasaları bu ay başında birbirleriyle benzer likidite şokları yaşadılar ve bu yüzden iki varlığın türev piyasalarındaki kaldıraçlı işlemlerinin ortadan kalkması tetiklendi. Bu hareketten sonra ise Ethereum’un spot ücret derinliği Bitcoin’e oranla çok daha çabuk toparlanmayı muvaffak oldu.” JP Morgan’a göre ayrı olarak açık pozisyon verileri de Ethereum vadeli işlemlerinde, Bitcoin’dekine oranla daha iyi likidite şartları olduğunu gösteriyor: “ETH blok zincirindeki yüksek işlem hacmi, yüksek sayıdaki token’ın fazlaca likit olduğunun bir göstergesi. Bu vaziyet da vadeli işlemlerdeki tasfiyelerin tesirini azaltıyor” “DeFi’ın yükseliş Ethereum’u hızlandırır” Dev yatırım bankasının analistlerine göre daha esnek ETH vadeli işlem ücretleri, BTC’ye oranla çok daha çabuk bir toparlanma sağladı. Raporda ayrı olarak Ethereum tabanlı ekonominin parçası olan DeFi’ın daimi büyümesi de en büyük ikinci kripto paranın Bitcoin’e mukayese et çok daha hızlı bir yükseliş yaşayabileceğinin göstergesi.