Joe Biden 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini bugün imzalayacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün Temsilciler Meclisi’nde onaylanan 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini bugün imzalayacağı duyuruldu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan, bugün öğleden sonra Amerikan Kurtarma Planı’nı Oval Ofis’te imzalayacak. Toplantıya Başkan Yardımcısı da katılacak.” denildi. Biden, paketi ilk olarak Cuma günü imzalamayı planlamıştı. İmza böylece bir gün öne çekilmiş oldu. Paket dahilinde çoğu Amerikalıya …

Joe Biden 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini bugün imzalayacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün Temsilciler Meclisi’nde onaylanan 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini bugün imzalayacağı duyuruldu. Beyaz Saray’dan oluşturulan açıklamada, “Başkan, bugün öğleden sonra Amerikan Kurtarma Planı’nı Oval Ofis’te imzalayacak. Toplantıya Başkan Yardımcısı da katılacak.” denildi. Biden, paketi ilk olarak Cuma günü imzalamayı planlamıştı. İmza böylelikle bir gün öne çekilmiş oldu. Paket dahilinde fazlası Amerikalıya bin 400 dolar direkt olarak ödeme yapılacak ve işsizlik yardımları Eylül ayına kadar uzatılırken haftalık 300 dolar olacak.

Hem de paket, koronavirüs aşıları, testleri, okulların açılmasını sağlamak amacıyla milyarlarca dolarlık fon da içeriyor. Ek olarak ulusal idareler, eyalet yönetimlerine, zor haldeki restoranlara, havayolu sektörüne yardım yapılması da öngörülüyor. Paket bünyesinde acil işsizlik yardımı, düşük gelirlilere ve çocuklu ailelere vergi indirimi ile sıhhat sigortası sübvansiyonları gibi maddeler de var. 1.9 trilyon dolarlık bu paket, bir diğer tarihi teşvik paketi. Geçtiğimiz senenin Mart ayında, Trump döneminde 2.2 trilyon dolarlık bir paket hazırlanmış ve diğernın imzasından geçmişti. Ardından Aralık ayında 900 milyar dolarlık bir paket daha geldi.