Japon Polisi, 2018 Coincheck Hack'inden Çalınan Kriptoları Değiştirdiği İddiasıyla 30 Kişiyi Tutukladı

Japon polisi, 2018'deki meşhur 530 milyon dolarlık Coincheck saldırısıyla bağlantılı yasadışı işlemlere karıştıkları iddiasıyla 30 kişiyi suçladı. Tokyo yetkilileri, tüm kişilerin işlemlerini ülke çapında farklı yerlere kadar izledi. Yasadışı İşlemlerin Toplamının 96 Milyon Dolardan Fazla Olduğu Tahmin Ediliyor Başlangıçta Nikkei, şüphelilerin ya tutuklandığını ya da […]

Japon Polisi, 2018 Coincheck Hack'inden Çalınan Kriptoları Değiştirdiği İddiasıyla 30 Kişiyi Tutukladı

Japon polisi, 2018'deki meşhur 530 milyon dolarlık Coincheck saldırısıyla bağlantılı yasadışı işlemlere karıştıkları iddiasıyla 30 kişiyi suçladı. Tokyo yetkilileri, tüm kişilerin işlemlerini ülke çapında farklı yerlere kadar izledi. Yasadışı İşlemlerin Toplamının 96 Milyon Dolardan Fazla Olduğu Tahmin Ediliyor Başlangıçta Nikkei, şüphelilerin ya tutuklandığını ya da davalarının savcılığa sevk edildiğini bildirdi. Ancak Kyodo, konuyla ilgili kaynaklara dayanarak 30 kişinin de tutuklandığını ve şu anda polis gözetiminde olduğunu doğruladı.

Polis, siber araştırmacıların yasadışı işlemlere karışan hesapları “geleneksel” kripto borsalarına kadar izlediğini ortaya çıkardı. Aslında savcılar, şüphelilerin Coincheck'ten çalınan saldırıya uğramış NEM paralarını dönüştürerek tüm bireylerin kimliğini tespit etmeyi kolaylaştırdığını belirtti. Kyodo ayrıca, 30 şüphelinin alım satım işlemlerinin, hırsızlık anındaki döviz kuru kullanılarak 10 milyar yen (96 milyon dolar) değerinde tahmin edildiğini açıkladı. Dahası, yetkililer, kişilerin bu tür kriptoların hack olayına ait olduğunu bildiklerini belirtti.

Tokyo Metropolitan Polis Departmanı, halen soruşturma aşamasında oldukları için şüphelilerin kimliklerini açıklamadı. Kyodo'nun aktardığı kaynaklar, bireylerin işlemleri nasıl ele aldığı hakkında daha fazla ayrıntı verdi: Şüphelilerden bazıları, web sitesi aracılığıyla NEM'i diğer dijital para birimleri ile takas etti ve yakışıklı karlar elde etmek için yurtiçi ve yurtdışındaki kripto para borsalarında varlıklarını nakde çevirdi. Coincheck Hack Davasıyla İlgili Son Gelişmeler Mart 2020'de, Masaki Kitamoto ve Takayoshi Doi olarak tanımlanan iki hacker Japon polisi tarafından tutuklandı. Kitamoto yanlış yaptığını itiraf etti; Coincheck’in hackinden 19 milyon dolardan fazla para çaldığını iddia etti. Daha sonra yetkililer tarafından ek suçlamalar yapıldı. Bilgisayar korsanları, 26 Ocak 2018'de Coincheck'ten 523 milyon NEM'i cebe indirdi. O zamanlar madeni paraların tahmini değeri 530 milyon dolardı ve o zamandan beri düşüşte. Bugün çalınan jetonlar sadece 38 milyon dolar değerinde. Coincheck hırsızlığı, Mt. ile birlikte kripto para birimi endüstrisindeki en büyük hırsızlık olmaya devam ediyor.

Coincheck soygunu hakkındaki düşüncelerin neler? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.