Janet Yellen, ABD’nin 78. Hazine Bakanı oldu

FED’in eski başkanı Janet Yellen, ABD’nin 78. Hazine Bakanı oldu. Yellen, aynı zamanda tarihte bu koltuğa oturan ilk kadın olarak kayıtlara geçti. Yellen, bugün Senato’da Hazine Bakanı olmak için yeterli oyu aldı. Deneyimli iktisatçı, geçen yıl seçimleri kazanmasının ardından Joe Biden tarafından Hazine Bakanı olarak seçilmişti. Yellen şimdi Biden’ın göreve başlamasının ardından görevden ayrılan Steven …

Janet Yellen, ABD’nin 78. Hazine Bakanı oldu

FED’in daha önceki başkanı Janet Yellen, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin 78. Hazine Bakanı oldu. Yellen, bu arada tarihte bu koltuğa oturan ilk kadın olarak kayıtlara geçti. Yellen, bugün Senato’da Hazine Bakanı olmak için yeterli reyi aldı. Tecrübeli iktisatçı, geçen sene seçimleri kazanmasının hemen peşinden Joe Biden tarafından Hazine Bakanı olarak seçilmişti. Yellen şimdi Biden’ın göreve başlamasının ardından görevden ayrılan Steven Mnuchin’in yerini alacak.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’nin müstakbel Hazine Bakanı Yellen’ın 4 Bitcoin izahı Malum evvelki AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Hazine Bakanı Steven Mnuchin döneminde tekliflen kripto para cüzdan kaidesinin uygulanması, Yellen’a kaldı. Biden, bu tertip etme dahil, göreve geldiğinde tüm bekleyen tertip etmeleri dondurmuştu. Yellen, bakanlığının onaylanması vaziyetinde kripto paralarla alakalı tertip etme teklifinin tam ve asallı bir şekilde gözden geçirilmesini sağlamayı tasarıladığını dile getirmişti. Diğer taraftan Yellen’ın kripto parayla alakalı son iletileri heyecan yaratmıştı.

Yeni Hazine Bakanı, kripto paraların AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ finans sistemini iyileştirebileceğini ancak kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için de kullanabileceklerini vurgulamış, yasaya aykırı faaliyetlerde kullanımının sınırlandırılması gerektiğini söylemişti. Yellen’ın kripto paralarla alakalı son izahı şu şekildeydi: “Kripto para ve diğer dijital varlıkların yararlarını ve finansal sistemin verimliliğini artırma ile ilgili sahip oldukları potansiyeli dikkate almamızın ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Bu arada terörizmin finansmanı, kara para aklamayı kolaylaştırmak, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ milli güvenlik çıkarlarını ve AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile beynelmilel finansal sistemlerin bütünlüğünü tehdit eden kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için kullanılabileceklerini de biliyoruz. Kötü niyetli ve yasaya aykırı faaliyetlerde kullanımlarını sınırlarken yasal faaliyetler için kripto paraları nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Federal Reserv idare heyeti ve diğer federal bankacılık ve menkul değer tertip edicileriyle bunlar ve diğer fintek yenilikleri için tesirli bir tertip edici çerçevenin nasıl uygulanacağı ile ilgili yakın çalışmayı tasarılıyorum.”