İstanbul’da kripto para çetesine operasyon: 113 Çinli gözaltına alındı

DHA’nın haberine göre İstanbul’da kripto para çağrı merkezi kuran bir çeteye operasyon yapıldı. Silivri’de site içerisinde 9 ayrı villa kiralayan bu çete, internet üzerinden Çin’e “kripto para danışmanlığı” şeklinde reklam veriyor, dolandırdıkları kişilere ise “Kripto paranızı bize teslim edin, iki katını kazanıp size verelim.” vadinde bulunuyordu. 18 Çinli şüphelinin başını çektiği çete, Türkiye’de çalışma vadiyle …

İstanbul’da kripto para çetesine operasyon: 113 Çinli gözaltına alındı

DHA’nın haberine göre İstanbul’da kripto para davetiye merkezi kuran bir çeteye operasyon yapıldı. Silivri’de site ortamında 9 ayrı villa kiralayan bu çete, internet üzerinden Çin’e “kripto para danışmanlığı” şeklinde reklam veriyor, dolandırdıkları şahıslara ise “Kripto paranızı bize teslim edin, iki katını kazanıp size verelim.” vadinde bulunuyordu. 18 Çinli şüphelinin kafasını çektiği çete, Türkiye’de çalışma vadiyle 95’i Çin’den olmak üzere vatan dışından 101 şahıs getirdi. Bunların bir alanı bilgisayar mühendisi ve programcılarından oluşuyordu. 9 ayrı villada tutulan çalışanlar, pasaportlarına el yerleştirilerek zorla çalıştırıldı ve sitenin dışına çıkmaları yasaklandı.

Çalışanlardan ikisi gece saatlerinde gizlice kaçarak en yakın polis karakoluna gitti ve kendilerinin zorla çalıştırıldığını ihbar etti. Polis, 30 ekip ve 100 polis ile büyük bir operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda toplamda 119 şahıs gözaltına alındı. Şüphelilerin  Türkiye’ye turistik vize ile giriş gerçekleştirdikleri belirlendi. Çalışanlara aylık 7 bin Çin Yuanı (8 bin Türk Lirası) ödeme yapıldığı belirleme edilirken operasyonda 1 milyon 500 bin TL nakit para, 712 cep telefonu, 112 bilgisayar, 677 sim kart, para sayma makinesi ve çok sayıda sabit disk ele geçirildi. Şüphelilerden 6’sı tutuklanarak cezaevine gönderildi.