İspanya, Bitcoin ve altcoin’ler üzerindeki gözetimi artırıyor

İspanya, vatandaşların Bitcoin ve altcoin varlıklarını bildirmelerini zorunlu tutacak bir hazırlık içinde. Bu varlıklar yurt dışı platformlarında tutulsa bile beyan edilmesi zorunlu olacak. Yerel haber organlarından El Economista’ya göre, ülkenin vergi kurumu, söz konusu kararları, bu yıldan itibaren uygulamaya başlamaya hazırlanıyor. İspanya’da “Model 720” olarak adlandırılan ve vatandaşların yurt dışındaki varlıklarını bildirmelerini gerektiren bir uygulama …

İspanya, Bitcoin ve altcoin’ler üzerindeki gözetimi artırıyor

İspanya, yurttaşların Bitcoin ve altcoin varlıklarını bildirmelerini mecburi tutacak bir hazırlık içinde. Bu varlıklar ülke dışı platformlarında tutulsa dahi beyan edilmesi mecburi olacak. Mahalli haber uzuvlarından El Economista’ya göre, ülkenin vergi müessesesi, mevzubahis kararları, bu seneden itibaren uygulamaya başlamaya hazırlanıyor. İspanya’da “Model 720” olarak adlandırılan ve yurttaşların ülke dışındaki varlıklarını bildirmelerini gerektiren bir uygulama halihazırda var. Model 720 ile yurttaşlar, ülke dışında bulunan şirketlerden para alıyor, ülke dışında gayrimenkul bulunduruyor veya başka ülkelerde banka hesabı kullanıyor ise form doldurarak bunları bildirmeli.

Şimdi bu uygulama, kripto paralara da genişletiliyor. Ülke dışındaki varlıkların bildirilmesi yükümlülüğünün ihlali vaziyetinde izah etmesi şart olan verilerin her biri için ise 5 bin euro para cezası öngörülüyor. Devlet, bu yükümlülüklerin tespitini ise yapay zeka, büyük data ve data madenciliği gibi teknolojileri kullanarak yapacak. Ayrı olarak, verilerin taranması ve vergi kaçakçılığının belirlenmesi için süper bilgisayarlar da kullanılıyor.