IOTA’da Chrysalis ağı resmen başlatıldı

IOTA’yı yüzde 100 merkeziyetsizliğe taşıyacağı belirtilen Chrysalis Ağı resmen başlatıldı. Daha hızlı, etkin ve daha güvenli bir IOTA ağı sağlaması beklenen Chrysalis’e tam geçiş işlemleri; düğümlerin çevrim içi olması, yeni Koordinatör’ün uygun hale getirilmesi ve yeni token’lar için ‘genesis’ işlemlerinin yaratılmasından sonra tamamlanacak. Chrysalis’e geçiş hem topluluk hem de IOTA Vakfı tarafından “Yeni doğan güneş” …

IOTA’da Chrysalis ağı resmen başlatıldı

IOTA’yı yüzde 100 merkeziyetsizliğe taşıyacağı belirtilen Chrysalis Ağı resmen başlatıldı. Daha hızlı, etkin ve daha güvenli bir IOTA ağı sağlaması beklenen Chrysalis’e tam geçiş işlemleri; düğümlerin çevrim içi olması, yeni Koordinatör’ün uygun hale getirilmesi ve yeni token’lar için ‘genesis’ işlemlerinin yaratılmasından sonra bitirecek. Chrysalis’e geçiş hem topluluk hem de IOTA Vakfı tarafından “Yeni doğan güneş” olarak adlandırılıyor zira bu yeni protokol ile beraber yeni token’lar ve yeni bir ağ oluşuyor. IOTA’nın daha önceki ağı artık yalnızca eski token’ları yeni ağa taşımak için kullanılacak. Chrysalis, IOTA’nın tam merkeziyetsizliğe geçişte hayati ehemmiyete sahip olan Coordicide Ağı’na geçişte ehemmiyetli bir köprü olarak görülüyor. Chrysalis’e geçiş bitirdikten sonra vakfın mühendislerinin tamamiyle Coordicide’a, dijital varlıklara ve akıllı kontratlara yönelmesi amaçlanıyor.

Bundan sonraki en ehemmiyetli kilometre taşı ise, Koodinatör’süz ve tamamen merkeziyetsiz bir ağ olan Nectar Ağı olacak ve o da birkaç hafta içinde başlatılacak. Nectar’ın emeli, Coordicide’da rastgele bir aktüellemeden önce oluşabilecek hata veyahut bug’ları bulmak ve meselesi düzeltip iyileştirmeler yapmak. Geçiş konusunda IOTA Vakfı’ndan yapılan izahta ise şu ifadeler kullanıldı: “Ortaklarımız, yüksekokul ve geliştiriciler artık Tangle üzerinde çalışmaya başlayabilirler. IOTA 2.0’a başka bir deyişle Coordicide’a gidiş yolunda artık çok büyük farklıklar olmayacak. Şu andaki kod tabanlı araçların çoğunluğu ve API’ler Chrysalis’te zati mevcut. Bugünün kod tabanı üzerine yapılan projeler, ileride büyük farklıklar gerektirmeyecektir.” IOTA Ağı’ndaki token’ların takriben 1.4 milyar dolar değerdeki yüzde 20’lik bölümünün geçişi, Chrysalis’in başlatılmasından önce sağlandı ve şu anda Firefly cüzdanında kullanılabilir vaziyette… Yeni ağın token’ları EdDSA adresinde tutulduğu için de kullanıcılar kendi anahtarlarını tehlikeye atmadan adresleri yine kullanabilirler.