İngiltere’de Artık Kripto İşletmeleri Finansal Suç Raporu Sunmak Zorunda!

Ortaya çıkan son bilgilere göre İngiliz mali düzenleyici Financial Conduct Authority (FCA) yeni bir politika bildirisi yayınladı: Bundan…

İngiltere’de Artık Kripto İşletmeleri Finansal Suç Raporu Sunmak Zorunda!

Ortaya çıkan son verilere göre İngiliz mali düzenleyici Financial Conduct Authority (FCA) yeni bir siyaset bildirisi yayınladı: Bundan böyle, kripto para şirketleri “REP-CRIM” olarak adlandırılan işletmeler kategorisine dahil edilecek. Bankalar ve Kripto Varlık İşletmeleri: “REP-CRIM” Düzenleyicinin siyasetsı, FCA’nın potansiyel kara para aklama risklerini değerlendirmesine yardımcı olmak için dijital varlıklarla çalışan işletmeleri finansal suç raporları sunmaya zorladığı için değişmiş gibi görünüyor.

Yapılan açıklamalara göre FCA, kripto para şirketlerinin yanı sıra bu listeye ek firmalar da dahil etti. Genel olarak şimdi yeni kurallar, bankalar, inşaat toplulukları, MiFID ile alakalı faaliyetler üstlenen işletmeler ve kripto para birimleri ile ilgilenen işletmeler için geçerli olacak. Dolayısıyla bu firmalar bu noktadan itibaren bundan sonra “REP-CRIM” olarak anılacak. Bu siyaset beyanı, ek firmaların ve kripto varlık işletmelerinin, ticari faaliyetlerine ve potansiyel kara para aklama risklerine bağlı olarak getiri kapsamına alınması gerekliliğini öneriyor.

Bu güncelleme, geçtiğimiz sene ağustos ayında uygulanan FCA danışmanlığından sonra yapıldı. Yapılan bildirime göre mali suç raporlarını göndermek mecburiyetinde kalan şirketlerin adedi 2 bin 500’den aşağı yukarı 7.000’e çıktı. REP-CRIM Nedir? REP-CRIM’in bir finansal suç bulunduğu ifade edilebilir. Bu raporların Mali Davranış Otoritesine, daha iyi denetlemek hedefiyle düzenlenmiş faaliyetlerine dayanarak bu şirketler için potansiyel kara para aklama göstergeleri ile alakalı bilgi veriyor. Yapılan açıklamalara göre düzenleyici, şimdi bu listeyi daha çok sayıda şirkete genişletmeyi düşünüyor.