“IBM, Blockchain ekibini sıfırladı”

Dünyanın en büyük bilgi teknolojileri şirketlerinden IBM’de ekonomik kriz gün yüzüne çıktı. Son aylarda, başta Avrupa bölgesi olmak üzere birçok ülkede işten çıkarmaların yaşandığı iddia edilen şirkette blokzincir ekibinde de kimsenin kalmayacağı belirtiliyor. Özellikle 70 ve 80’li yıllarda müthiş bir atılım yapan ve dünyanın en büyük şirketlerinden birine dönüşen IBM, son yıllardaki gelir kayıpları sebebiyle …

“IBM, Blockchain ekibini sıfırladı”

Dünyanın en büyük bilgi teknolojileri şirketlerinden IBM’de ekonomik kriz gün yüzüne çıktı. Son aylarda, başta Avrupa bölgesi olmak üzere bir hayli ülkede işten çıkarmaların yaşandığı öne sürülen şirkette blokzincir ekibinde de kimsenin kalmayacağı belirtiliyor. Bilhassa 70 ve 80’li senelerde müthiş bir atılım yapan ve dünyanın en büyük şirketlerinden birine dönüşen IBM, son senelerdeki gelir kayıpları nedeniyle kâr edememiş ve işten çıkarma siyasetine yönelmişti. CoinDesk’in ismini vermeyen bir kaynağa dayandırdığı haberine göre ise; IBM’de artık bir blokzincir ekibi veyahut departmanı olmayacak: “Çok büyük bir yine yapılanma var. Bundan sonra bir blokzincir ekibi olmayacak. O bölümdeki çalışanların çoğu ayrıldı” Başka bir kaynağa göre ise şirket blokzincir ile ilgili kimi amaçlar belirledi ancak bu gelir ve proje hedefleri ekip tarafından 2 yıl peş peşe açık farkla kaçırıldı: “Blokzincir konusunda birçok izah yapılıp, hedef ortaya konmasına karşın şirket bu emellerin hiçbirine erişemedi.

” IBM’de halkla ilişkiler yöneticisi olan Holli Haswell ise iddiaları reddetti: “Blokzincir konusunda işlerimiz iyi gidiyor. Büyümemize devam etmek için bazı ekip öncülerini ve birimleri yeniden tertip ettik. Bunu aslında her yıl yapıyoruz. Teşekkür ederim” 2019 senesi kayıtlarına göre takriben 350 bin çalışanı olan IBM’in bir müddettir bu sayıyı düşürmek istediği biliniyor. Şirket çalışanlarının takriben yüzde 70’i ise merkez New York olmasına karşın, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dışında görev yapıyor.