Hong Kong Halkı, Sansürleri Önlemek İçin Blockchain Kullanıyor

Blok zincirinin merkezsiz yapısı, Hong Kong’daki vatandaşların büyük bir medya kuruluşundan gelen son sansür dalgasıyla mücadele etmesine yardımcı…

Hong Kong Halkı, Sansürleri Önlemek İçin Blockchain Kullanıyor

Blok zincirinin merkezsiz yapısı, Hong Kong’daki yurttaşların büyük bir medya kuruluşundan gelen son sansür dalgasıyla mücadele etmesine yardımcı oluyor gibi görünüyor. Hong Kong’un Sansür Siyaseti Blockchain teknolojileri, siyasi olarak ve Çin hükümetinin merkezi gücüne karşı savaşmak için onu kullanan Hong Kong yurttaşları da dahil olmak üzere bir hayli istikametten dünyada devrim yaratıyor. Hong Kong’da yaşayanlar, medyanın geçmişi silme gayretlerine karşı Blockchain teknolojisini kullanmayı seçenek ediyor gibi görünüyor. 3 Mayıs 2021’de, Hong Kong kamu yayıncısı RTHK, sunucularında, YouTube ve Facebook gibi sosyal ağlarda depolanan tüm videoları ve muhtevası bir seneden uzun bir müddet silme kararını izah etti. Yayıncının bir sözcüsüne göre, bu tartışmalı hareket, sosyal medya muhtevanını şirketin sadece 12 ay süreyle muhteva depolamaya yönelik kendi iç siyasetleriyle uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor.

Diğer taraftan Hong Kong’daki toplumsal ayaklanmalar 2019’da başladığını ve bunun bu bölgenin tarihi için geçerli bir politik fenomen olduğu düşünüldüğünde, bu tür bir sansür çok büyük bir reaksiyonu üzerine çekti. Her ne kadar muhteva üreticiler videolarını gizlese da bu videolar muhteva akış platformlarına yine yüklenemez zira RTHK bu tür materyallerin telif haklarına sahip. Bu nedenler de merkezsizliğin bu konuda tek çıkış anahtarı olduğu düşünülüyor. Blockchain ve Sansür Quartz’ın bir raporuna göre Hong Kong’daki insanlar, ehemmiyetli olayların videolarını gizlemek ve bu tür muhtevaları devlet sansüründen savunmak için Blockchain kullanıyor. Diğer taraftan bu ilk sefer gerçekleşmiyor, 2018’de cinsel istismar olayıyla alakalı ihbarlarını durdurması için öğretmenlerinden gelen baskıları kınayan bir talebe tarafından yayınlanan açık bir mektubun içeriğini kaydetmek için bir Ethereum işlemi kullanılmıştı.