Hindistan Merkez Bankası’ndan bankalara net mesaj: “Genelge geçerli değil”

Son aylarda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların hem ticaretini hem de madenciliğini yasaklama eğiliminde olan Hindistan’dan olumlu bir haber geldi. Ülkenin merkez bankası RBI, bankaların 2018 yılındaki bir genelgeyi referans göstererek müşterilerini kripto para hareketleri konusunda uyarmalarına gerek kalmadığını çünkü genelgenin artık geçerliliğini yitirdiğini açıkladı. Daha önce birçok banka ve finans kuruluşu, hesaplarından kripto …

Hindistan Merkez Bankası’ndan bankalara net mesaj: “Genelge geçerli değil”

Son aylarda Bitcoin başta olmak üzere kripto paraların hem ticaretini hem de madenciliğini yasaklama eğiliminde olan Hindistan’dan pozitif bir haber geldi. Ülkenin merkez bankası RBI, bankaların 2018 senenindeki bir genelgeyi referans göstererek müşterilerini kripto para hareketleri ile ilgili uyarmalarına gerek kalmadığını zira genelgenin artık geçerliliğini yitirdiğini izah etti. Önceden bir hayli banka ve finans kuruluşu, hesaplarından kripto para borsalarına aktarım yapan müşterilerine “Hesabınız kapatılabilir” ikazında bulunuyordu.

“Genelge artık geçerli değil” RBI ise, kripto/sanal paralar konusunda olan bankacılık hizmetlerinde rastgele bir yasak bulunmadığını izah etti. Müesseseden yapılan resmi izahta şu ifadeler bulundu: “Medyada çıkan bir takım haberler dikkatimizi çekmiş olup, bankaların veyahut regüle edilmiş finans müesseselerinin, RBI’nın 6 Nisan 2018 tarihli genelgesine atıfta bulunarak, müşterilerini sanal paralar ile ilgili uyardıklarını öğrenmiş bulunmaktayız. Bu genelge 4 Mart 2020 tarihli Hindistan Yüksek Mahkemesi kararıyla iptal edildiği için, onu referans göstererek yapılan uygulamalar da geçerli değildir. Yüksek Mahkeme’nin bu genelgeyi iptal etmesi, onun artık geçerli olmadığını ve ona atıfta bulunulamayacağını gösterir”