Halkbank’tan 2020 yılında 2,6 milyar TL net kar

Halkbank, geçen yıl 2,6 milyar TL net kar elde etti. Halkbank’tan yapılan açıklamaya göre, salgının ekonomik etkilerini aşabilmeleri için küçük işletmelere, şirketlere ve bireysel müşterilerine finansman erişiminde önemli açılımlar sağlayan Halkbank, nakdi ve gayrinakdi olmak üzere toplam kredi hacmini yüzde 41,4 artışla 564,3 milyar TL seviyesine çıkarttı. Müşterilerini Türk lirası ürünlere odaklanmaya teşvik eden Banka, […]

Halkbank’tan 2020 yılında 2,6 milyar TL net kar

Halkbank, geçen sene 2,6 milyar TL net kar ele geçirdi. Halkbank’tan yapılan izaha göre, salgının ekonomik tesirlerini aşabilmeleri için küçük işletmelere, şirketlere ve ferdi müşterilerine finansman ulaşımında ehemmiyetli açılımlar sağlayan Halkbank, nakdi ve gayrinakdi olmak üzere toplam kredi hacmini yüzde 41,4 artışla 564,3 milyar TL düzeyine çıkarttı. Müşterilerini Türk lirası ürünlere odaklanmaya teşvik eden Banka, bu süreçte toplam mevduatını yüzde 53,6 artırarak 297,7 milyar TL’den 457,3 milyar TL’ye taşıdı. Aktif büyüklüğünü yüzde 48,8 artışla 680 milyar TL’ye yükselten Halkbank, aktif büyüklükte Türkiye’nin en büyük 3’üncü bankası, krediler ve mevduat büyüklüğünde ise Türkiye’nin en büyük 2’nci bankası olarak yerini aldı. Bankanın net dönem karı, 2,6 milyar TL düzeyinde meydana geldi. Halkbank, geçen sene 2,5 milyon yeni müşteri kazandı. Ticari kart alanında yaptığı büyük atılımla 1 milyonun üzerinde ticari kart müşterisine erişerek ticari kart sayısında sektörün 2’nci bankası konumuna yükseldi. “Her vakit reel sektörün yanında bulunduk” İzahta görüşlerine yer verilen Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, salgının tesiriyle biçimlenen 2020’de Türkiye ekonomisinin gücünü savunabilmesinde Halkbank olarak ehemmiyetli sorumluluklar üstlendiklerini belirterek, “Mesul bankacılık anlayışımızla daha fazla imalat, istihdam ve ihracat için her zaman reel sektörün yanında bulunduk.

Reel sektörün finansmana ulaşımında dijitalleşen becerilerimizi geliştirdik ve gücümüzü de kullanarak yeni olanaklar sağladık. Büyüme taktiğimizin merkezine ekonomi idaremizin makroekonomik istikrar programını koyarak ülkemizin ekonomik büyümesine kuvvetli ivme katan karar ve adımların alandaki etkin uygulayıcısı olduk. 23 bin 500 kişiye erişen personel sayımızla pandemi döneminde “önce halk sonra banka’ olduk ve olmaya da devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. “Her şart altında esnafımıza desteğe devam edeceğiz” Salgın ve normalleşme döneminde bankacılık sektörünün üstündeki sorumluluğun arttığına işaret eden Arslan, şunları kaydetti: “Bankamızın ticari kredileri içindeki KOBİ kredilerinin hissenini yüzde 52,7 gibi çok yüksek bir düzeye taşıdık. 2021 hedefimiz, bu oranı yüzde 60 düzeylerine çıkarmak. 2020 seneninde 322 milyar TL’nin üzerinde nakit kredi kullandırımıyla halkımızın yanında olduk. Ayrı olarak, toplam 850 bin işletme ve ferdi müşterimizin 40,1 milyar TL’lik kredisini erteledik. Hazine ve Maliye Bakanlığı ürem destekli esnaf kredilerinde, 2020 senenindeki 2 ertelemeye ek olarak, ocak ayından itibaren 6 ay erteleme gerçekleştirerek esnafımızı deşarj olduk. Yalnızca 2020 seneninde esnaf ve sanatkarlarımıza kullandırdığımız kredi meblağı 42,7 milyar TL, 2020 sene sonu esnaf kredi bakiyemiz 68,6 milyar TL’yi aşmış vaziyettedir. 2002 seneninden bu yana 3,1 milyon esnaf ve sanatkara kullandırdığımız kredi meblağı 161,3 milyar TL’ye erişti. Her şart altında esnafımıza desteğe devam edeceğiz. Öz kaynaktan mevduata, kredilerden menkul değerlere dek tüm kategorilerde büyüme ortaya koyan Halkbank’ın bu başarısında dijitalleşmenin de oldukça tesir ve katkısı oldu. İnternet bankacılığı ve mobil şube altyapısı, müşterilerin bir hayli işlemini şubeye gelmeden bitirebilmesini sağladı. Esnaf ve ferdi kredi müracaatları web ortamında alındı. Tüm sorgu kontrolleri dijital ortamda gerçekleştirilerek tahsis süreçlerinde başarılı bir idare gerçekleştirildi. Takriben 2 milyon müşterimize kredilerini dijital kanallardan kullandırdık. Son bir sene içinde 3,8 milyona yakın müşteri, bankanın dijital kanallarından işlem yaptı. Bu süreçte bankamızın tüm dijitalleşme çalışmalarını tek noktadan koordine etmek üzere Dijital Dönüşüm Bürosu’mizi oluşturduk. Netice itibarıyla tüm yeniliklerimiz, tedbirlerimiz ve çözümlerimizle kuvvetli büyüme ve müşteri genişlemesi sağlayan, etkileyici bir senesi geride bıraktık. 2021’de de finansman olanaklarımız ve bankacılık çözümlerimizle müşterilerimizin ve Türkiye ekonomisinin hizmetinde olmayı sürdüreceğiz.”