Güney Kore’de kripto para işlemini bildirmeyene hapis düzenlemesi

Güney Kore’nin finansal piyasaları denetleyen devlet kurumu FSC, kripto para birimleri dahil olmak üzere sanal varlıklarla ilgili işletmelerin, işlemlerini devlete bildirmeleri ve kara para aklamayı önleme gereksinimlerine uymaları gerektiğini duyurdu. Yerel medyaya göre 25 Mart’tan itibaren devreye girecek olan değişiklikle beraber sanal varlıkların takası, saklanması ve yönetimi ile ilgili tüm işletmelerin, faaliyetlerini bir FSC organı …

Güney Kore’de kripto para işlemini bildirmeyene hapis düzenlemesi

Güney Kore’nin finansal piyasaları denetleyen devlet kurumu FSC, kripto para birimleri dahil olmak üzere sanal varlıklarla alakalı işletmelerin, işlemlerini devlete bildirmeleri ve kara para aklamayı engelleme ihtiyaçlarına uymaları gerekliliğini duyurdu. Yerel medyaya göre 25 Mart’tan itibaren döneme girecek olan değişiklikle birlikte sanal varlıkların takası, saklanması ve idaresi ile alakalı bütün işletmelerin, hareketlerini bir FSC organı olan Kore Mali İstihbarat Birimi’ne raporlaması mecburi olacak.

Böylece yapılan kripto para işlemlerine dair kayıtlar birimle paylaşılacak. Belirtilen tarih itibari ile sanal varlık işletmeleri, kripto varlıklar üzerinden kara para aklamanın önlenmesi için müşterilerinin kimliklerini tamamiyle saptamalı ve rastgele bir şüpheli prosedürü rapor etmeliler. Ülkede hâlihazırda kripto para etkinliği yürüten işletmelere yeni kurallara uymaları için altı ay vakit tanındı. Yeni kurulacak şirketler ise başlangıçtan itibaren bu düzenlemeye uymakla yükümlü. Düzenlemeye uymayan işletme sorumluları için 50 milyon wona (yaklaşık 44 bin dolar) kadar para cezası ya da beş yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.