General Motors, Bitcoin kabulünü değerlendirecek

Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımından sonra bir Bitcoin açıklaması da bir başka araba üreticisi General Motors'dan geldi.

General Motors, Bitcoin kabulünü değerlendirecek

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve dünyanın en büyük araba üreticilerinden olan, Cadillac ve Chevrolet gibi dev şirketleri bünyesinde barındıran ve 100 seneden fazla bir müddettir motor üreten General Motors’dan da Bitcoin izahı geldi. “Yatırım yok fakat ödeme ve servis hizmeti olabilir” CNBC’ye izahlarda bulunan şirket CEO’su Mary Barra, şu anda Tesla’nın yaptığı gibi Bitcoin’e yatırım yapma tasarılarının olmadığını fakat en büyük parayı izlediklerini söyledi: “Bitcoin’e yatırım yapma tasarımız yok. Nokta. Burası çok net. Bu konuda gelişmeleri izliyoruz.

Değerlendiriyoruz. Şayet müşteri talebi olursa arabalar ve servis için kısıtlı bir tarzda ödeme alınması vaziyetini değerlendiririz” Malum GM, Tesla ve diğer araba üreticilerinin çoğu gibi araçlarını müşterilere dolaysız olarak satmıyor. Satışlar ‘franchise’ verilerek başka bir deyişle marka ismi kullanma hakkı verilerek yapılıyor. Dolayısıyla GM, kripto para ile satış kararı alırsa, sistemi kendisine direkt olarak bağlı olmayan tüm satış yerlerine entegre etmek zorunda kalacak. Tesla’nın bu haftaki Bitcoin izahlarının hemen peşinden gözler hem diğer büyük S&P 500 şirketlerine hem de bilhassa uzakdoğudaki dev araba üreticilerine çevrilmişti.