GBTC’de yüksek primler buharlaştı, Bitcoin fiyatının altına düştü

Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e açılış kapısı olan Grayscale Bitcoin Trust’tan çıkışlar başladı. Uzmanlara göre; en büyük kripto paranın bu haftaki düşüşüne kayıtsız kalmayan yatırımcılar ya kâr realizasyonu yapıyor ya da panik satışı. Bitcoin hafta başından bu yana yüzde 13’lük bir düşüş yaşarken, 32 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ındaki satış dalgası ise yüzde 20’yi gördü.

GBTC’de yüksek primler buharlaştı, Bitcoin fiyatının altına düştü

Müessesesel yatırımcıların Bitcoin’e açılış kapısı olan Grayscale Bitcoin Trust’tan çıkışlar başladı. Uzmanlara göre; en büyük kripto paranın bu haftaki düşüşüne kayıtsız kalmayan yatırımcılar ya kâr realizasyonu yapıyor veyahut panik satışı. Bitcoin hafta başından bu yana yüzde 13’lük bir düşüş yaşarken, 32 milyar dolarlık Grayscale Bitcoin Trust’ındaki satış dalgası ise yüzde 20’yi gördü. 

Grayscale, 23 altcoin’i değerlendirmeye aldığını resmen izah etti GBTC’nin bir zamanlar yüksek olan primleri de bu düşüşle beraber buharlaşmaya başladı. Mart 2017’den sonra ilk sefer primlerde indirime gidildi ve GBTC’de Bitcoin’in gerçek ücretine göre yüzde 0.70 indirimle işlem yapıldı. Bu oran -%3.77’ye kadar düştü. 26 Şubat 2021 itibari ile GBTC primi Sert düşüşle yatırımcılar çıkış yapmaya başladı Bitcoin’in müthiş rallisiyle GBTC’ye yatırım ve ihtiyaç duyulan olan prim de yükselmişti. Ancak yukarıya tırmanışın durması ve sert düşüşlerle beraber yatırımcılar çıkış yapmaya başladılar. Bloomberg kıdemli ETF analisti Eric Balchunas da konuyla alakalı, “Bu ya kâr veyahut panik satışı. GBTC, Bitcoin ücretinin güçlendirilmiş sürümü gibi.” yorumunu yaptı. Geçtiğimiz hafta 58 bin dolara kadar çıkan Bitcoin, bu hafta ise düşüş yaşamaya başlamış ve TSİ bir gün önce gece bakımından ciddi bir geri çekilmeyle bu sene yüzde 1.4’lük oranla en hızlı düşüşünü görmüştü. Bloomberg kripto para doruğunda konuşan Grayscale CIO’su Michael Sonnenshein, prim ücretin ortadan kalkmasıyla ilgili, “Bu netlikle bir riziko. Tartışmaya gerek yok fakat GBTC’deki ücret, en nihayetinde piyasa seyrini sağlayan güçler tarafından belirleniyor” diye konuştu.