Gary Gensler’ın SEC başkanlığı onaylandı: XRP için ne demişti?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) için Gary Gensler’ın başkanlığı onaylandı. Senato’da yapılan oylamada Gensler için 45’e karşı 53 lehte oy çıktı. Gensler, Ocak ayında ABD Başkanı Joe Biden tarafından aday gösterilmişti. Blockchain ve kripto paralara aşina bir isim olarak bilinen Gensler, 2008 finansal krizinin ardından da Obama yönetiminde Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) …

Gary Gensler’ın SEC başkanlığı onaylandı: XRP için ne demişti?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) için Gary Gensler’ın başkanlığı onaylandı. Senato’da oluşturulan oylamada Gensler'a 45’e karşı 53 lehte oy çıktı. Gensler, ocak ayında ABD Başkanı Joe Biden doğrultusunda aday gösterilmişti. Blockchain ve kripto paralara aşina bir isim olarak tanınan Gensler, 2008 finansal krizinin sonrasında da Obama idaresinde Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’nun (CFTC) önderliğini üstlenmişti.

Gensler, geride bıraktığımız ay Senato’da yaptığı konuşmada, Bitcoin ve kripto paraları ‘değişim katalizörü’ olarak gördüğünü ifade etmiş ve ödemeler ile finansal kapsayıcılığa yeni bir bakış açısı kazandırdıklarını söylemişti. SEC’nin yeni başkanı, o sırada “Bitcoin ve başka kripto para birimleri, ödemeler ve finansal kapsayıcılığa yeni bir bakış açısı getirdi fakat yatırımcıyı koruma konusu ile alakalı hâlâ ilgilenmemiz gereken yeni problemler oluşturdular.” demişti. Hem de başkanlığının onaylanması durumunda hem inovasyonu teşvik etmek hem de yatırımcıların korunmasını sağlamak amacıyla çalışacağını vurguladı.

Ripple idaresi yeni başkandan umutlu Ripple idaresi, SEC’nin yeni başkanı olarak Gary Gensler ile diyalog kurmayı amaçlıyor. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, yakın vakit evvelce yaptığı bir açıklamada, “Yeni yönetimle oturup, konuşmak istiyorum. Bu anlamda umudum var. SEC’nin yeni idaresi iş başı yaptığı vakit onlarla daha evvelce yaptığımız konuşmaları gözden geçirme fırsatı olacaktır. Bir yere yeni bir önder ve onun ekibi geldiği vakit yeni fırsatlar doğar. Bu anlamda Ripple ve kripto para endüstrisi için neler yapabileceğimizi bahsetmek istiyorum” şeklinde konuşmuştu.

Gensler, XRP ile alakalı ne demişti? MIT’de Bitcoin ve blokzincir üstüne vakit vakit konuşmalar da yapan Gensler, burada ünlü startup Ripple şirketinin parası XRP’nin kendine göre bir “menkul değer” olduğunu da belirtmişti. Bilindiği üzere SEC’nin eski idaresi, Ripple’ı ve yöneticilerini XRP yolu ile yasa dışı menkul değer satmakla suçluyor.