Fortress’dan Mt. Gox’un Bitcoin alacaklılarına yeni teklif

Yatırım şirketi Fortress, Mt. Gox mağdurlarına yeni bir teklifle gitti. Geçtiğimiz yıl, mağdurların haklarını devretmesi karşılığında Bitcoin başına 900 dolarlık bir ödeme teklif eden Fortress, mağdurların Mt. Gox’tan alacak haklarının yüzde 80’ine kadar ödeme yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Şu anda bir kayyum heyeti tarafından yönetilen Mt. Gox, Ocak ayında Fortress Investment Group’un bir birimi olan …

Fortress’dan Mt. Gox’un Bitcoin alacaklılarına yeni teklif

Yatırım şirketi Fortress, Mt. Gox mağdurlarına yeni bir önerile gitti. Geçtiğimiz sene, mağdurların haklarını devretmesi karşılığında Bitcoin başına 900 dolarlık bir ödeme öneri eden Fortress, mağdurların Mt. Gox’tan alacak haklarının yüzde 80’ine kadar ödeme yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Şu anda bir kayyum kurulu yönünden yönetilen Mt. Gox, Ocak ayında Fortress Investment Group’un bir birimi olan MGIFLP ile uyuşmaya varmıştı ve bu uyuşma tarafında alacaklılara haklarının yüzde 90’ını talep etme alternatifi verilecekti.

Söz hususu uyuşma, kolay bir evet-hayır oylaması için alacaklılara sunulacak. Bu oylamanın Ekim ayında yapılması bekleniyor. Fortress, bu uyuşma kapsamındaki ödemelerin ise 2022’ye kadar yapılamayacağını ön görü ediyor. Fortress genel müdürü Michael Hourigan, mevzu ile ilgili “Mt. Gox kayyum kurulu, kısa vakit evvel alacaklıların 2022 senesinin ortasında bir ödeme almasına imkân verebilecek bir plan yayınladı. Avukatımızın ön görüi bu dağıtımın 2022’nin ortalarında gerçekleşeceği şeklinde. 1 ila 1.5 sene daha beklemek yerine şu anda nakit ya da BTC şeklinde ödeme alabilmek isteyen alacaklılara bir likidite alternatifi sunuyoruz.” dedi. Şirket, alacaklıların bu haklarını satın alabilmek için 100 milyon dolar ayırdı. Mt. Gox vakası nedir? Mt. Gox, bir devre dünyanın en çok sarf edilen Bitcoin borsasıydı. Borsa, etkinlik gösterdiği devrede bütün prosedür hacminin yüzde 80’ini tek başına oluşturuyordu. 2014 senesinde Mt. Gox, bütün alım satımları askıya aldı, internet sitesini kapattı ve iflas koruması için müracaatta bulundu. Borsa, 750 bini müşterilerine ait 850 bin BTC’yi çaldırmıştı.

O devre Mt. Gox üstünde büyük fazlalığını ABD’lilerin meydana getirdiği çok sayıda kullanıcı Bitcoin’lerini kaybetti. 7 senedir Mt. Gox’ta alacaklılara ödeme yapılması için bir proses işliyor. Mt. Gox’un cüzdanlarında şu anda 138 bin BTC ve 138 bin BCH bulunuyor. Bunların toplam sayısal değeri bugün aşağı yukarı olarak 8 milyar 250 milyon dolar.