Filecoin (FIL) 100 doları aştı: Fiyat artışının nedenleri

Kullanılmayan depolama alanını satmaya veya alan satın almaya yarayan merkezi olmayan bir platform olan Filecoin (FIL), bugün 100 doları aşarak önemli bir noktayı geride bıraktı. Çin’de yoğun bir ilgi gören kripto para, bugün yüzde 30 artışla 118 dolara çıktı. Filecoin’in piyasa değeri de 7 milyar doları geride bıraktı ve kripto para, en büyük 18. kripto …

Filecoin (FIL) 100 doları aştı: Fiyat artışının nedenleri

Kullanılmayan depolama alanını satmaya ya da alan satın almaya yarayan merkezi olmayan bir platform olan Filecoin (FIL), bugün 100 doları aşarak mühim bir noktayı geride bıraktı. Çin’de yoğun bir ilgi gören kripto para, bugün yüzde 30 artışla 118 dolara çıktı. Filecoin’in pazar sayısal değeri de 7 milyar doları geride bıraktı ve kripto para, en büyük 18. kripto para mevkisine ulaştı. Filecoin’deki bu fiyat artışı, birkaç temele dayandırılabilir. Her şeyden evvelce Filecoin’e ilk aşamada yatırım yapan yatırımcıların token’larının mühim bir bölümü, ağın 15 Ekim’de etkinliğe geçmesinden bu yana 6 aydır kademe kademe açılarak pazara sürülüyordu. Bu süreçte sona yaklaşıldı ve bu da fiyat üstündeki satış baskısını azalttı.

Çinli gazeteci Colin Wu‘ya göre bir diğer niçin de Bitcoin ve Ethereum çiplerindeki kıtlık. Bu sebeple son dönemde Filecoin madenciliğine çok sayıda Çin fonu giriş yaptı. Geçtiğimiz günlerde, Shenzhen’de halka açık bir şirket olan New Universal’ın Filecoin madenciliğine geçiş yaptığı ve 90 milyon dolarlık Filecoin madencilik ekipmanı satın aldığı yazılmıştı. Öte yandan son dönemde kripto para alanındaki en büyük yatırım şirketi olan Grayscale, yakın vakit evvelce bir Filecoin fonu oluşturdu. Fonda şu anda 1 milyon 500 bin dolarlık 16000 FIL var. Bir diğer mühim ilerleme de Livepeer ile Filecoin’in her iki kripto paranın aynı anda madenciliğini gerçeklştirmeyi olası kılacak bir sistem üstünde denemeler yapmaya başladıklarını duyurmasıydı. Son olarak iki gün evvelce Filecoin ağı, Chainlink ile birleşik edildi.