Fed’den stabil kripto para ve CBDC’ler için yönetici ilanı

ABD merkez bankası Fed, stabil kripto para birimleri ve merkez bankası dijital paralarının artı ve eksilerini değerlendirecek bir “Dijital Yenilikler Politika Programı Yöneticisi” arayışında. LinkedIn’de yayınlanan iş ilanına göre, pozisyon için aranan isim, giderek büyüyen bir dijital ortamda para ve ödeme platformlarının değişen doğası, stabil kripto paralar ve merkez bankası dijital paraları gibi dijital varlıklarla …

Fed’den stabil kripto para ve CBDC’ler için yönetici ilanı

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkez bankası Fed, kararlı kripto para birimleri ve merkez bankası dijital paralarının artı ve eksilerini değerlendirecek bir “Dijital Yenilikler Siyaset Programı Yöneticisi” arayışında. LinkedIn’de yayınlanan iş duyurununa göre, pozisyon için aranan isim, gittikçe büyüyen bir dijital ortamda para ve ödeme platformlarının değişen tabiatı, stabil kripto paralar ve merkez bankası dijital paraları gibi dijital varlıklarla ilişkili potansiyel yarar ve rizikoları araştırmanın yanı sıra dijital yeniliklerin finansal hizmetlerin işleyişi ve gözetimi üzerindeki tesiri, yeni ortaya çıkan ödeme platformları, faaliyetleri ve müesseselerinin denetleyici ve tertip edici çerçevesi ile ilgilenecek.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz haftalarda Princeton Üniversitesi’nin bir etkinliğinde yaptığı konuşmada, bankanın teknolojiyi anlamak ve merkez bankası dijital paralarıyla (CBDC’ler) gelen siyaset suallerini incelemek için büyük yatırımlar yaptığını söylemişti. Başkan, aynı etkinlikte dijital para çıkarma ile ilgili Powell, “İlk olma ihtiyacı hissetmiyoruz. Zati ilk hamle avantajımız var, zira rezerv para birimiyiz.” ifadelerini kullanmıştı. Powell, dijital paraların mevcut sistemi bitirebileceğini düşünüyor.