Facebook destekli kripto para projesi Diem’de ilk ürün yakında çıkıyor

Daha önce Libra olarak belirlenen ancak sonra Diem şeklinde yeniden markalanan Facebook liderliğindeki kripto para projesinde ilk ürünün Fireblocks ve First Digital Assets şirketlerinin destekleri ile bu çeyreğin sonunda ortaya çıkacağı söyleniyor.

Facebook destekli kripto para projesi Diem’de ilk ürün yakında çıkıyor

Daha önceki isimi Libra olan sabit para projesi Diem, kripto para gizleme firması Fireblocks ve ödeme platformu First Digital Assets ile iş birliğine gidiyor. Fireblocks ve First’ten yapılan izaha göre, iki şirket de Diem’in; bankalar, borsalar, ödeme hizmeti firmaları ve e-Cüzdan gibi finansal hizmet kuruluşlarına bağlanmasını sağlayacak. Facebook’un 2019 seneninde başlattığı Libra projesi, başta AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ olmak üzere global regülatörlerin kısa müddette reaksiyonunu çekmiş ve arkasında bulunan fiat para sepeti desteğiyle müesseseleri yerinden edecek bir tehdit olarak görülmüştü. İsimi Diem olarak değişen ve markalaşmaya giden proje şu anda AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ doları destekli ve daha önceki haline göre çok daha ‘mütevazı’ bir konumda…

Diem, Fireblocks ve First sayesinde, Diem Birliği’nin azaları olan Spotify, Farfetch, Lyft, Uber ve Shopify ile de entegre olacak. Anımsanacağı üzere Libra projesinin arkasında da PayPal, Mastercard ve Visa gibi ödeme devleri bulunuyordu ancak devletlerin projeye negatif bakmasıyla beraber bu şirketler de projeden teker teker çekilmişlerdi. Şimdi bu 3 şirket, piyasa değeri yükseklerde bulunan bir takım kripto paraları kendi sistemlerine entegre ediyorlar. Tertip edicilerin isteğine bağlı olarak artık belli bir kalıba sokulan proje, onların müsaade ettikleri yolda ilerlerken, hedef sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) olmak. Konuyla alakalı konuşan Fireblocks CEO’su Michael Shaulov, “Fireblocks ve First’ün yaptığı şey, ödeme sistemi sağlayıcılarının ve işletmelerin diem sabit parasını entegre bir şekilde ödeme aracı olarak kullanmalarını sağlıyor. Nasıl ki Mastercard, Visa veyahut bir başka ödeme sistemini kabul ediyorlar, bu da o şekilde meselesiz bir sistem…” ifadelerini kullandı. Shaulov ayrı olarak diem ödeme sisteminin, para iadesi ya da sabit paranın kolayca fiat paraya çevrilebilmesi gibi özellikleri olduğunu, ağın da, regülatörlerin müsaade ettiği DeFi alanlarında kullanılabilen Move isminde ileri düzeyde bir akıllı sözleşme diline sahip olduğunu sözlerine ilave etti. Diem’in daraltılmış ürün yelpazesi yüzünden tenkitler almasına karşın kripto paraları ana akım endüstriye taşıyacak ilk temel projelerden biri olacağına inandığını ifade eden Shaulov şu ifadeleri kullandı: “PayPal’ın Bitcoin’i 350 milyon kullanıcısına açmasının yarattğı tesiri düşünün… Facebook’un 2,5 milyar kullanıcısı var ve kullanıcıyı kazanmayı, onları yeni projelere çekmeyi biliyorlar.”