Ethereum’un Kraken’da 700 dolara düşmesinin yankıları: “Tüm birikimimi kaybettim!”

Bitcoin’deki sert volatilite tüm dünyada özellikle kaldıraçlı işlem yapanları zorlamaya başladı. ABD merkezli borsa Kraken’de Bitcoin fiyatı 45 bin, Ethereum fiyatı da 700 dolara kadar düşerken kaldıraçlı işlem yapan ve fonları tasfiye olan kullanıcılar dev borsadan zararlarının karşılanmasını talep ediyor. Pazar akşamı 58 bin dolar seviyesine ulaşan Bitcoin, pazartesi TSİ öğle vakti büyük bir düşüş …

Ethereum’un Kraken’da 700 dolara düşmesinin yankıları: “Tüm birikimimi kaybettim!”

Bitcoin’deki sert volatilite tüm dünyada bilhassa kaldıraçlı işlem yapanları zorlamaya başladı. AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli borsa Kraken’de Bitcoin ücreti 45 bin, Ethereum ücreti da 700 dolara kadar düşerken kaldıraçlı işlem yapan ve fonları tasfiye olan kullanıcılar dev borsadan zararlarının karşılanmasını istiyor. Pazar akşamı 58 bin dolar düzeyine erişen Bitcoin, pazartesi TSİ öğle zamanı büyük bir düşüş yaşadı. Bitcoin’e, altcoin’ler de kısa müddette ayak uydurdu. Dünyanın en büyük borsalarından biri olan Kraken’de de BTC ücreti 45 bin, Ethereum da 700 dolara kadar indi. Sert hareketlerde, olan ise, kaldıraçlı işlem yapan kullanıcılara oldu. “Tüm birikimimi kaybettim!” Son zamanın ön tasarıya çıkan platformu Reddit’in “Kraken destek” (r/Krakensupport) başlığında ise kullanıcılar borsaya olan kızgınlıklarını ifade ettiler, hem de bazıları adli işlem başlatma tehdidinde bulundu.

Bu düşüş yüzünden hemen hemen hayatı süresince biriktirdiği tüm parayı kaybettiğini belirten bir kullanıcı şu ifadeleri kullandı: “Tüm birikimimi kaybettim ve borsadan bir kişi dahi beni aramadı. Ya insanlara kaybettikleri paraları geri verecekler veyahut tüm müşterilerini kaybedecekler. Dava açacağım ve her şeyi ekran görüntüleriyle ispat edeceğim.” “Param gitti, bir de borçlandım” Bir kullanıcının ise hesabının eksiye düşmesi dikkat çekti: “Bir şekilde hesabım eksiye düşmüş ve borsaya 120 dolar borçlanmışım. Bu nasıl olur? Platformdaki düşüşleri karşılayacak kadar marjin fonum vardı fakat yüzde 90’lık düzmece bir düşüşü kim karşılayabilir?” “Kraken’le konuştum, geri ödeme yok!” Sosyal medyada yapılan açıklar ise borsanın hiçbir şekilde kullanıcılara bir tazminat ödemeyeceğini söylüyor. Bir kullanıcının Twitter’da, fonlarının zorla tasfiye ettirildiğini ve düşüşler sırasında hem uygulama hem de sitenin çalışmadığını ve tazminat istediğini yazmasının hemen peşinden yanıt veren bir başka kullanıcı ise “Kraken destek birimiyle konuyu görüştüm. Kontrolleri dışında gelişen bir vaziyet olduğunu ve bir geri ödeme olmasının olası olmadığını söylediler” ifadelerini kullandı.