Eski SEC başkanı: SEC, Ripple davasında tamamen haksız

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava gündemden düşmüyor. SEC tarafından Ripple’a karşı açılan davada, ilk duruşma 22 Şubat Pazartesi günü görülecek. Bu ön duruşmada taraflar ve avukatları ilk defa hakim karşısına çıkacaklar. Eski New York York Güney Bölge Savcısı ve SEC’nin eski liderlerinden olan Mary Jo White, Fortune’a verdiği demeçte, …

Eski SEC başkanı: SEC, Ripple davasında tamamen haksız

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava gündemden düşmüyor. SEC tarafından Ripple’a karşı açılan davada, ilk duruşma 22 Şubat Pazartesi günü görülecek. Bu ön duruşmada taraflar ve avukatları ilk kez hakim karşısına çıkacaklar. Daha önceki New York York Güney Bölge Savcısı ve SEC’nin daha önceki öncülerinden olan Mary Jo White, Fortune’a verdiği beyanatta, SEC’nin Ripple ile ilgili tamamiyle hatalı olduğunu söyledi. White, “Allayıp pullamaya gerek yok. Legal açıdan ve gerçeklere göre, tamamen hatalılar.” diye konuştu. Her ne kadar SEC’nin eski başkanı olsa da White, şu anda Ripple’ın avukatlığını üstleniyor. White, Ripple’ı SEC’ye karşı müdafaa edecek avukatlar arasında da bulunuyor. White ayrı olarak SEC’den ayrılmadan yalnızca birkaç gün önce Ripple’ın dava edilmesi kararını aldığı için meslektaşı Jay Clayton’ı da tenkit etti: “Eski bir AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ savcısı ve SEC başkanı olarak çözüme kavuşmasının bu kadar uzun süreceği açık olduğunda o davayı açmamanız gerektiğini bilirsiniz.

Bu adımı attıktan sonra kapıdan çıkıp gidemezsiniz.” White ayrıca bunun keyfi bir dava olduğunu iddia etti ve SEC’nin yakın vakit önce XRP’den sonra geliştirilen bir başka popüler kripto para olan Ethereum’un bir menkul değer olmadığını izah ettiğine dikkat çekiyor. White, SEC’nin davası sebebiyle 15 milyar dolarlık bir piyasa değeri kaybı olduğunu ve asal olarak SEC’nin savunmakla yükümlü olduğu sıradan yatırımcıların bundan zarar gördüğünü dile getirdi. Diğer taraftan White, Ekim ayında mahkemeden bir özet karar çıkabileceğini düşünüyor. Bununla beraber iki taraf, o zamandan önce bir anlaşmaya da varabilirler. Son olarak SEC, birkaç gün önce Ripple’a karşı yakıntınında farklığa gitti. Müessese, yakıntı dosyasına yeni eklemeler yaptı ve 71 sayfalık dosya, 79’a çıktı.