Eski SEC Başkanı: “Bitcoin İle İlgili Düzenlemeler Kısa Sürede Gelecek”

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin’in (BTC) uzun süredir menkul…

Eski SEC Başkanı: “Bitcoin İle İlgili Düzenlemeler Kısa Sürede Gelecek”

Eski ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu Başkanı Jay Clayton yaptığı son açıklamalarda, Bitcoin’in (BTC) uzun süredir menkul değer olarak sınıflandırılmadığını açıkladı ve yeni düzenlemelerin yakında gelebileceğini açıkladı. SEC Neden Bitcoin’e Müdahale Etmedi? CNBC’nin Squawk Box programında konuşan Clayton, Bitcoin’in menkul değer dışı statüsünün kendisini yeni düzenlemelerin empoze edilmesinden korumadığı konusu ile alakalı uyardı ve yeni düzenlemelerin yakın vakitte gelebileceğini açıkladı. Sunucu Andrew Ross Sorkin, Clayton’ın gözetiminde SEC’in Bitcoin düzenlemesi konusu ile alakalı bir pozisyon almadığına ilgi çekti. Clayton’a göre bunun nedeni, düzenleyici kurumun başkanı olarak görevine başlamadan evvelce varlığın bir menkul değer olmadığının açıklanmasıydı. Clayton konuyla alakalı olarak, “SEC’in başına geçmeden evvelce Bitcoin’in bir menkul değer olmadığına karar verildi.

Bu amaçla SEC’in Bitcoin üzerindeki yargı yetkisi olabildiğince sınırlıydı.” sözlerini kullandı. Öte yandan Clayton, Aralık 2020’de SEC‘den ayrılmasının sonrasında sektörde kaldı ve şu anda kripto para birimleri konusu ile alakalı One River Varlık Yönetimi’ne danışmanlık yapıyor. Yeni Düzenlemeler Gelebilir SEC’e başkanlık ettiği dönemden itibaren hangi yeni yasaların geldiği konusu ile alakalı özel bir bilgiye sahip olmadığını bildiren Clayton, düzenleyici kuruluşların bundan sonra gözünü açtığını ifade ediyor. Clayton kripto para birimlerinin bugünümüzde geldiği nokta göz önüne alındığında hem yerel hem de uluslararası düzenlemelerin yakın vakitte geleceğini düşündüğünü belirtiyor. Clayton’a göre düzenlemeler hem direk  kripto para ekosistemine yönelik olacak hem de dolaylı olarak bu varlıkların bankalarda, vergilendirmelerde ve menkul değerlerde nasıl prosedür göreceğine dair olacak.