Elon Musk, Twitter paylaşımları nedeniyle dava edildi

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter paylaşımlarından ötürü bir yatırımcı tarafından dava edildi. Son dakika olarak geçilen habere göre, SEC ile yapılan Twitter kullanımına dair anlaşmaya rağmen Musk’ın “dengesiz” tweet’ler paylaşmaya devam ederek şirketi milyarlarca dolarlık potansiyel yükümlülük ve piyasa kaybına maruz bıraktığı iddia edildi. Davacı, aynı zamanda Tesla yönetim kurulunu da suçluyor. Yönetim kuruluna dönük …

Elon Musk, Twitter paylaşımları nedeniyle dava edildi

Tesla CEO’su Elon Musk, Twitter paylaşımlarından dolayı bir yatırımcı doğrulusunda dava edildi. Son dakika olarak geçilen habere göre, SEC ile oluşturulan Twitter tüketimine dair uyuşmaya rağmen Musk’ın “dengesiz” tweet’ler paylaşmaya devam ederek şirketi milyarlarca dolarlık potansiyel yükümlülük ve pazar kayıbına maruz bıraktığı iddia edildi.

Davacı, aynı vakitte Tesla idare kurulunu da suçluyor. Yönetim kuruluna dönük suçlamada, SEC ile 2018 senesinde varılan uyuşmanın defalarca ihlâl edilmesine rağmen Musk’ın Twitter paylaşımlarının hâlâ denetim altında tutulamadığı ifade ediliyor. SEC ile varılan uyuşma gereği, Elon Musk ve Tesla ayrı ayrı 20 milyon dolar para cezasına çarptırılmış, Musk’ın Twitter’ı belirli sınırlamalar dahilinde kullanmasına izin verilmişti. Anlaşma gereği Musk, belirli hadiseler ile alakalı tweet paylaşımı yapacak olması halinde ön onay almalıydı. Musk, son dönemde Dogecoin ile alakalı paylaşımlarıyla gündeme geliyordu. Geçtiğimiz haftalarda SEC’nin Musk’a yönelik bir Dogecoin soruşturması başlattığı iddia edilmişti. Musk da bu iddialara karşılık olarak “Umarım doğrudur. Bu harika olur” yazmıştı.