Elbruz Yılmaz: “Yasal düzenlemeler konusundaki deneyim ve uzmanlığımızı paylaşmaya hazırız”

Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Gelişmeyle ilgili görüşlerini açıklayan Bitpanda Türkiye ve MENA Yönetici Direktörü Elbruz Yılmaz, yasal düzenlemelere uygunluk konusunda oldukça deneyimli olduklarını,  yerel yönetmeliklere uygunluk sağlamanın yanı sıra küresel disiplinlerini ve şeffaflık, güvenlik ve sorumluluğa verdikleri önemi sürdürmek için gerekli önlemleri alıp gerekli yatırımları yapmaya devam edeceklerini ifade etti. Yılmaz, yasa …

Elbruz Yılmaz: “Yasal düzenlemeler konusundaki deneyim ve uzmanlığımızı paylaşmaya hazırız”

Ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına konusunda yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Gelişmeyle alakalı görüşlerini izah eden Bitpanda Türkiye ve MENA Yönetici Direktörü Elbruz Yılmaz, legal tertip etmelere uygunluk ile ilgili oldukça tecrübeli olduklarını,  mahalli yönetmeliklere uygunluk sağlamanın yanı sıra global disiplinlerini ve saydamlık, güvenlik ve sorumluluğa verdikleri ehemmiyeti sürdürmek için ihtiyaç duyulan tedbirleri alıp ihtiyaç duyulan yatırımları yapmaya devam edeceklerini dile getirdi. Yılmaz, yasa yapıcılarla işbirliği içinde olmak ve kendilerini güvenliğin yanı sıra şahsi mesuliyet sağlayan bir biçimde konumlandırmak istediklerini vurguladı. Yılmaz, “Bitpanda olarak, müşterilerimiz için en güvenli, en hızlı ve en saydam hizmetleri sunmak için teknoloji ve legal tertip etme süreçlerimize daimi olarak yatırım yapıyoruz. Avrupa’nın bir hayli ülkesinde legal tertip etmelere tabi finansal bir kuruluş olarak, legal tertip etmeler konusundaki tecrübe ve uzmanlığımızı, faaliyet gösterdiğimiz her pazarda yetkililerle paylaşmaya hazırız” diye konuştu. Yönetmelik ne manaya geliyor? Yılmaz, izahında şunları söyledi: “Türkiye, dünyanın en canlı kripto para piyasalarından biri. Hızla büyüyen bu piyasaya 2020 seneninde giriş yapan Bitpanda, şimdiden ehemmiyetli bir mertebe kaydetti. Türkiye’de kripto para sektörüne yönelik tertip etme merakla beklenirken, Bitpanda da, piyasadaki diğer büyük oyuncular gibi, piyasanın daha da büyümesini sağlayacak tertip edici bir çerçevenin geliştirilmesini destekliyor.

Merkez Bankası ve diğer yetkililerin Türkiye’de kripto para birimi sektörünün bir yönetmeliğe ihtiyacı olduğu istikametinde yakın vakitte yaptığı izahlar neticesi, Merkez Bankası’nın bugün yayınladığı yönetmelik sürpriz olmadı. Bu Yönetmelik ne manaya geliyor? Kripto para işlemleri yasaklandı mı? Hayır.   Yönetmelikte ana hatlarıyla, kripto varlıkların “ödeme hizmetleri” sağlamak için kullanılamayacağı ve kripto varlıklara ait alım-satım, gizleme, transfer veya ihraç hizmetleri sunan platformlara veya bu platformlardan, Türkiye’de bulunan ‘ödeme kuruluşları ve elektronik para kuruluşları’ kullanılarak kaynak transferine aracılık yapılmasına müsaade edilmeyeceği dile getiriliyor. Buna karşılık, Ödeme Hizmetleri Yasayı veya bu yönetmelik dahilinde, genel olarak kripto varlık alım-satımına aracılık eden platformlara ait rastgele bir tertip etme yapılmamış olup, bu kapsamda, bu tür platformların kripto varlık alım-satımına aracılık etmesi yasaklanmamıştır.” “Bitpanda, faaliyetlerini sıradan biçimde sürdürüyor” Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki kullanıcılar, kripto para birimi borsalarına para yatırmak ve çekmek için banka EFT’si ve havalesi kullanabiliyorlar. Türkiye’nin önde gelen bir takım bankalarıyla kuvvetli bir iş birliği içinde olan Bitpanda, faaliyetlerini sıradan biçimde sürdürmekte olup, platformumuz üzerinde EFT ve havale ile para yatırma ve çekme işlemleri yapılabilmektedir. Legal bir çerçeve oluşturmak, Türkiye’nin dünya genelindeki lider konumunu güçlendirip, müşterilerin bu varlık sınıfına yatırım yapması için daha güvenli bir ortam oluşturacaktır. Bitpanda olarak, her türlü tertip edici çerçevenin, devletlerin yenilikçi finans teknolojisi şirketlerine yol açma konusundaki kararlılık ve alakasının göstergesi olduğunu düşünüyoruz.

Tertip etmelerin de teknolojilerin gelişimine ayak uydurabilecek hızda ve esneklikte geliştirilmeleri gerekiyor, bu vaziyet bilhassa Blockchain / Kripto Para Birimleri gibi yeni teknolojiler için daha da geçerlidir. Türkiye, dünyanın en gelişmiş bankacılık ve finans teknolojileri ekosistemlerinden birine sahip. Ülke ekonomisi, pandemi ve evvelki global kriz dönemlerinde ne kadar dirençli olduğunu ortaya koydu. Kripto varlık sektörünün Türkiye finans teknolojileri ekosisteminin en ehemmiyetli etkenlerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Beklentilerimiz ve tertip edici müesseselerle yaptığımız müzakereler, Türkiye’de kripto varlık sektörünün gelişimini destekleyecek bir dizi kapsamı geniş yönetmelik üzerinde çalışmaların devam ettiğini gösteriyor. Bu yönetmeliklerin ne vakit ve nasıl duyuru edileceğini görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz. Yasal tertip etmelere uygunluk konusunda oldukça deneyimliyiz ve yerel yönetmeliklere uygunluk sağlamanın yanı sıra şeffaflık, güvenlik ve sorumluluğa verdiğimiz ehemmiyeti sürdürmek için gerekli tedbirleri alıp gerekli yatırımları yapmaya devam edeceğiz.”