Coinbase’in 14 Nisan’da halka açılmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Geçen hafta, 14 Nisan itibariyle halka arz edileceğini açıklayan ABD’nin en büyük borsalarından Coinbase, son yolların adeta yükselen yıldızı konumunda… Peki, SEC’nin halka arz başvurusunu kabul ettiği ve COIN kısaltmasıyla borsada hisseleri satışa sunulacak olan Coinbase’in halk arzıyla ilgili neler bilmeliyiz? İşte kripto para evrenine büyük değer katması beklenen Coinbase’in halka arz süreciyle ilgili önemli …

Coinbase’in 14 Nisan’da halka açılmasıyla ilgili bilmeniz gerekenler

Geçen hafta, 14 Nisan itibariyle halka arz edileceğini aktaran ABD’nin en büyük borsalarından CoinBase, son yolların resmen artan yıldızı konumunda… Peki, SEC’nin halka arz müracaatını kabul ettiği ve COIN kısaltmasıyla borsada payları satışa sunulacak olan CoinBase’in halk arzıyla alakalı neler bilmeliyiz? İşte kripto para evrenine büyük değer katması beklenilen CoinBase’in halka arz vakitciyle alakalı mühim bilgiler… CoinBase, 2012 senesinde ABD’de federal olarak regüle, lisanslı bir kripto para borsası olarak meydana çıktı. Merkezi San Francisco’da tespit edilen borsa, Airbnb’nin eski mühendisi Brian Armstrong ile Goldman Sachs eski trader’ı Fred Ehrsam yönünden kuruldu. CoinBase, başlangıçta yalnızca Bitcoin alım satımı sunuyordu lakin kısa vakit sonra diğer kripto paraları da eklemeye başladı. CoinBase, kurulduğundan bu yana ABD’deki en büyük merkezi kripto para borsası hâline geldi. CoinBase, geleneksel halka arz yönteminin aksine, tıpkı Spotify, Slack ve Asana gibi direk listelemeye girmeyi tercih etti. Bu hal ise şu anki yatırımcıların, paylarıni yeni yatırımcılara satabilmeleri manasına geliyor. Borsa ayrıca, halka arzdan bir gece evvelce de bir referans alım-satım fiyatı açıklayacak. Esasında borsa Mart ayında halka açılmayı planlıyordu lakin SEC’nin çeşitli araştırması vakitci uzattı.

CoinBase ayrıca, geçmişte uygulanan prosedürlerle alakalı yanlış bilgi verme suçlamalarından dolayı de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu’yla 6.5 milyon dolarlık bir uyuşma yoluna gitmişti. Borsa bugüne kadar çeşitli fon toplama turlarıyla Andreessen Horowitz ve Tiger Global Management gibi mühim yatırımcılardan 547 milyon dolarlık yatırım aldı. Nasdaq özel pazar prosedürlerinden alınan bilgilere göre ise borsanın sayısal sayısal değeri şu anda aşağı yukarı 90 milyar dolar… CoinBase’in son açıkladığı rakamlara göre borsanın kimliği doğrulanmış kullanıcı adedi 56 milyon. Aylık aktif kullanıcı tabanı ise 6.1 milyon. Şirket, 2021 senesi ilk çeyrekte 1.8 milyar dolar gelir, 700 ilâ 800 milyon dolar da net gelir açıkladı. Bu rakamlar, 2020’nin tamamını gölgede bırakırken evvelceki çeyrekle kıyaslandığında gelir yüzde 200, net gelir yüzde 313 ve prosedür hacmi ise yüzde 270 büyüdü. Platformda tutulan varlıkların sayısal sayısal değeri ise aşağı yukarı 223 milyar dolar ve bunun 122 milyar dolarlık bölümü, direk kurumsal yatırımcılara ait. CoinBase’in halka açılması şüphesiz kripto para pazarları için bir dönüm noktası teşkil ediyor. Bununla birlikte pazardaki fiyat dalgalanmaları, belirli riskleri de getiriyor. CoinBase’in başarısı, kripto para pazarsının gidişatıyla yakından temaslı olacak. Bir boğa pazarsı, CoinBase’in gelirlerini artırırken ayı pazarlarında ise prosedür hacmi çok düştüğünden azalma yaşanıyor. Aradaki ilişki, potansiyel yatırımcılar yönünden iyi analiz edilmeli.