Coinbase’de %6’ya varan oranla Ethereum staking’i başlatıldı

Hafta içi Nasdaq borsasında listelenmeye başlayan ve tüm dünyanın kripto paralara olan ilgisini daha da artıran Coinbase borsası, elinde Ethereum bulunduran kullanıcıların ödül kazanmaya başlayabileceğini açıkladı. Borsa bir süre önce Ethereum 2.0 için ‘staking’ hizmetini duyurmuş ve bekleme listelerini açarak kayıt almaya başlamıştı. Bekleme listelerinden kullanıcıların kabul edilmeye başlamasıyla birlikte Coinbase müşterileri ellerindeki Ethereum’ları kilitleyerek …

Coinbase’de %6’ya varan oranla Ethereum staking’i başlatıldı

Hafta içi Nasdaq borsasında listelenmeye başlayan ve tüm dünyanın kripto paralara olan alakasını daha da artıran Coinbase borsası, elinde Ethereum bulunduran kullanıcıların ödül kazanmaya başlayabileceğini izah etti. Borsa bir müddet önce Ethereum 2.0 için ‘staking’ hizmetini duyurmuş ve bekleme listelerini açarak kayıt almaya başlamıştı. Bekleme listelerinden kullanıcıların kabul edilmeye başlamasıyla beraber Coinbase müşterileri ellerindeki Ethereum’ları kilitleyerek senelik yüzde 6 getiri kazanmaya başlayabilecekler. Borsa bekleme listelerinden çıkanların yerine daha sonra yeni kontenjanlar açarak bu sayının artmasını sağlayacak. Malum Ethereum, iş delili (proof of work) ağından, pay delili (proof of stake) ağına geçecek.

Böylelikle artık kullanıcıların, ağın devamını sağlamak için karmaşık matematik problemlerini çözerek yeni bloklar oluşturup madencilik ödülü kazanmak yerine, sisteme ETH koymaları yeterli olacak. Bu vaziyetle birlikte bilhassa talebin ciddi şekilde arttığı DeFi işlemlerinde yaşanan tıkanıklıkların ve yüksek işlem fiyatlarının de önüne geçilmiş olacak. Pay ispatı’nda madencilerin yerine doğrulayıcılar bulunuyor ve onların yeni bloklar yaratıp sistemi güvenli kılması için, başka bir deyişle Eth2 düğümü çalıştırmaları için, 32 ETH kilitlemeleri gerekiyor. Ancak burada Coinbase borsası müşterilerinin fonlarını bir havuzda toplayarak onların yerine düğümleri çalıştıracak. Borsadan yapılan izahta ayrı olarak, kilitlenen Ethereum’ların gönderilme, satılma veyahut trade yapılması gibi bir vaziyetinin mevzubahis olmadığı ancak ileriki aylarda stake edilen ETH’lerin trade yapılabileceği seçeneklerin de sunulacağı belirtildi.