Coinbase halka açıldığında bu isimler milyarlarca dolar kazanacak

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in halka açılma plânları kurucu ortakların ve yatırımcıların beklentilerini en üst seviyeye taşıdı. Geçen sene 1.3 milyar dolar gelir elde eden ve bunun yüzde 25’lik kısmını kâr yazan San Francisco merkezli borsa, gelirlerinin yarısını ise 2020’nin son 4 ayında, boğa piyasasında elde etti. Halka açılma plânlarıyla birlikte ise CEO …

Coinbase halka açıldığında bu isimler milyarlarca dolar kazanacak

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in halka açılma tasarıları kurucu ortakların ve yatırımcıların beklentilerini en üst düzeye taşıdı.

Geçen yıl 1.3 milyar dolar gelir elde eden ve bunun yüzde 25’lik bölümünü kâr yazan San Francisco merkezli borsa, gelirlerinin yarısını ise 2020’nin son 4 ayında, boğa piyasasında ele geçirdi. Halka açılma tasarılarıyla beraber ise CEO Brian Armstrong, kurucu ortaklardan Fred Ehrsam ve riziko anaparası yatırımcısı Andreessen Horowitz gibi isimler şirket paylarının sanki roketlemesini ve toplam değerin 10 milyarlarca doları aşmasını (ve artmasını) bekliyorlar.

Coinbase, Satoshi Nakamoto’nun ortaya çıkmasını ticari risk olarak listeledi Coinbase’in son risk anaparası fonlaması 2018 senesi Ekim ayındaydı ve şirket o dönem takriben 8 milyar dolar değerindeydi. Coinbase payları şu anda, bir şirketin pay çıkardıktan sonra ve halka açılmadan önce satılabileceği yer olan Nasdaq ikinci el piyasasında satılıyor ve buradaki ücret göstergesine göre de firma değeri 77 milyar dolar civarında… Uzmanlar ise Nasdaq’ta halka açık satışın başlamasından sonra bu rakamın 100 milyar doları aşmasını bekliyorlar.

Armstrong’un hisselerinin değeri 20 milyar doları aşacak CEO Brian Armstrong şirket hisselerinin yüzde 21’ine sahip ve bu rakam yaklaşık 6.5 milyar dolara eşit geliyor. Ancak beklendiği gibi şirket hisselerinin toplam değeri 100 milyar doları geçerse Armstrong’un da kasasındaki para 20 milyar doları aşacak. Fred Ehrsam’ın ise yüzde 6’lık hisseye sahip olduğu belirtiliyor ancak Ehrsam’ın bu arada, regülasyon dosyalarında kendi yerine olmayan ancak ona bağlı birtakım payları da var. Bu payların ne kadar olduğu bilinmiyor. Forbes’a göre onun da elindeki net varlık değeri 2.1 milyar dolar ki, bu da onu hayatında ilk sefer bir dolar milyarderi yapıyor.

Coinbase’in değeri 100 milyar doları aşarsa onun pay değeri de 6 milyar dolara çıkacak. Coinbase paydaşlarının şu anki ve şirket halka açıldıktan sonraki takriben pay değerleri (100 milyar dolar piyasa değeri ile) şu şekilde öngörülüyor: Brian Armstrong: 20.7 milyar dolar Fred Ehrsam: 6 milyar dolar Andreessen Horowitz: 15.4 milyar dolar Union Square Ventures: 7.3 milyar dolar Ribbit Capital: 6.3 milyar dolar Tiger Küresel: 1.4 milyar dolar