Coinbase Altcoin Fiyatlarını Nasıl Etkiliyor?

Kripto para borsası Coinbase, 43 milyonu aşkın kullanıcısı ve toplamda 455 milyar doların üzerindeki işlem hacmiyle en çok tercih edilen borsalardan birisi. Aralık ayında halka arz için SEC’e başvuruda bulunan Coinbase, bünyesinde 46 kripto para listeliyor. Borsa, bünyesine yeni bir altcoin kattığını duyurduğunda ise listelediği altcoin fiyat yükselişi görüyor. Peki Coinbase gerçekten altcoin fiyatlarını etkiliyor […]

Coinbase Altcoin Fiyatlarını Nasıl Etkiliyor?

Kripto para borsası Coinbase, 43 milyonu aşkın kullanıcısı ve toplamda 455 milyar doların üzerindeki işlem hacmiyle en çok seçenek edilen borsalardan birisi. Aralık ayında halka arz için SEC’e müracaatta bulunan Coinbase, bünyesinde 46 kripto para listeliyor. Borsa, bünyesine yeni bir altcoin kattığını duyurduğunda ise listelediği altcoin ücret yükselişi görüyor. Peki Coinbase harbiden altcoin fiyatlarını etkiliyor mu? Kripto para çözümleme şirketi The Tie, Coinbase borsasının altcoin piyasasına olan tesirini inceledi. The Tie, incelemesinde 2020 seneninde Coinbase borsasında listelenen varlıkların 30 gün önce ve sonraki performanslarını karşılaştırdı. Şirket, ilanı yapılmadan borsada listelenen altcoinlerin performansının diğerlerine göre daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Bu 5 kripto para listelemeyle beraber yükseldi Coinbase borsasındaki listelemenin hemen peşinden CVC, DNT, ALGO, OMG ve ANLAM 30 gün süresince yükselişini sürdürdü ancak diğer altcoinlerin ücretleri bu müddet zarfında düştü.

The Tie, bu vaziyette iki noktaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Birincisi, altcoinlerin borsada listelendiği tarih olurken ikincisi de altcoinlerin listeleneceği haberinin çıktığı tarih oldu. 18 altcoinin borsada listelenmeden vasati 6 gün önce haberinin yapıldığını belirten The Tie, aradaki bu 6 günlük süreci “Evvelce bilmek, traderlar için fırsat yaratıyor.” şeklinde açıkladı. Haberli ve habersiz listelenen altcoinler arasında fark var ALGO, CELO, UNI, REN, BAL, CVC, ANLAM ve DNT borsada listelenmeden önce rastgele bir ilan yapılmadı Bu 8 kripto para listelendiği gün yükseliş kaydetse de bazıları sonrası gün düştü. ATOM, KNC, OMG, MKR, COMP, BAND, NMR, LRC ve YFI, listeleme ilanıyla beraber yükseldi. UMA ise %2 oranında düştü. Birçoğu borsada listelenene kadar yükselişini savundu ancak listelenmeden sonraki gün OMG dışındaki altcoinlerin hepsinin ücreti düşüş gördü. “Coinbase’te listelenen altcoinlerin %80’i, ilandan listelendiği güne kadar ücret artışı gördü. Aradaki müddet, yatırımcılar için fırsat olarak açıklanabilir.” Habersiz listelenenler daha kazançlı çıktı The Tie, ilansız listelenen altcoinlerin diğerlerine oranla 4 kat daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu. Bu altcoinler, bu arada sonrası gün daha az ücret kaybı yaşıyor. İlanı yapılan altcoinlerde ise kazançların listelemeye kadar geçen süreçte geri çekilmeye maruz kaldığı görülüyor. İlansız listelenenler %100 ücret yükselişi görürken ilanı yapılan kripto paraların %70’i ücret artışı yaşadı. Bu da listelenen 18 altcoin’in %83‘ünün kazanç ele geçirdiği mananına geliyor.  Kullanıcılar sürprizleri seviyor Coinbase’in altcoin listelemeleri, Twitter’da da tesirli oldu. Sözgelişi, DNT’nin listelendiği gün Twitter’daki arama hacmi %5.939 artış gördü ve bu yükseliş 30 gün süresince devam etti. Sosyal metriklere bakıldığında kullanıcıların listelemeyle beraber mevzubahis altcoinlere karşı pozitif bir davranış sergiledikleri ve bunu sonrası gün de devam ettirdikleri görüldü. Ama veriler, ilanı yapılan altcoinler için kullanıcıların daha negatif davranış içinde olduklarını gösterdi. “Sürpriz bir şekilde borsaya ilave eden altcoinlerin kullanıcılar için heyecan yarattığını ancak ilanı yapılan altcoinlerin bekleme süresi bulunduğundan kullanıcıları negatif etkilediği söylenebilir.”