Coin Metrics: 2021 Altcoinler İçin Dönüm Noktası Olabilir

Coin Metrics araştırmacısı Nate Maddrey, yayınladığı makalede altcoin mevsiminin geliyor oluşuna işaret ederek piyasa üzerine genel bir değerlendirme yaptı. Araştırmacı, 2021 yılının altcoinler için dönüm noktası olabileceğini söyledi. Altcoin hakkında kısa bir açıklama yaparak yazısına başlayan Nate Maddrey, birçok altcoin’in 2017 ICO çılgınlığı sırasında ortaya çıktığını birçoğunun yok olduğunu ifade etti. DeFi’nin ortaya çıkışı ve […]

Coin Metrics: 2021 Altcoinler İçin Dönüm Noktası Olabilir

Coin Metrics araştırmacısı Nate Maddrey, yayınladığı yazıda altcoin mevsiminin geliyor oluşuna işaret ederek piyasa üzerine genel bir değerlendirme yaptı. Araştırmacı, 2021 seneyin altcoinler için dönüm noktası olabileceğini söyledi. Altcoin konusunda kısa bir açıklama yaparak yazısına başlayan Nate Maddrey, bir hayli altcoin’in 2017 ICO çılgınlığı sırasında ortaya çıktığını birçoğunun yok olduğunu ifade etti. DeFi’nin ortaya çıkışı ve yükselişiyle birlikte altcoinlerin alaka görmeye başladığını ve yatırımcıların portföylerini bu tokenlarla çeşitlendirmeye başladığını söyledi. Ardından mevcut ralliyi işaret ederek bitcoin ve ethereum’a akan paranın bir bölümünün altcoinlere kayabileceğini belirtti. Altcoinler perakende yatırımcılarla büyüyor Maddrey, görülen rallinin kurumsal yatırımcıların tesiriyle birlikte diğer boğa rallilerinden fark olduğunun vurgularken altcoin yatırımlarının perakende yatırımcıların ilgisiyle şekillendiğine ile ilgili bir inanç olduğunu söyledi. “Altcoin yatırımı yapanlar çoklukla kar ele geçirmek isteyen perakende yatırımcılardır. Kurumsal yatırımcılar ise likidite ve riziko iştahlarına göre bitcoin ile ethereum alıyor.” Maddrey, Aralık 2020’den bu yana bitcoin ve ethereum’un bir hayli altcoinden daha iyi performans gösterdiğini dile getirdi. BTC ve ETH’yi geride bırakan altcoinler hangileri? Araştırmacı, üç kripto para üzerinde durdu:

Cardano (ADA): 2021’de aktif adres sayısı ATH gören ADA, Aralık 2020’den bu yana %146 artış gördü.

Decred (DCR): Aralık 2020’den beri %126 oranında yükseliş göstererek bitcoin ve ethereum’u geride bıraktı. DCR’nin ethereum üzerine yapılan bazı yeniliklere alan okuduğunu söyleyen araştırmacı, kripto paranın aktif adreslerinin artış yaşadığını da gösterdi.

Dogecoin (DOGE): TikTok ve Elon Musk’ın tesiriyle yükseldiği dile kazançlan DOGE, aralık ayından bu yana %174 oranında yükseldi. Bununla beraber, araştırmacı Maddrey DOGE’ye olan talebin altcoin mevsiminin geldiğinin erken bir işareti olabileceğini söyledi. DeFi yükseliyor Nate Maddrey, DeFi tokenlarının bitcoin ve ethereum’dan daha iyi performans gösterdiklerini ifade etti.

Aralık 2020 – 17 Ocak 2021 arasındaki verileri dikkate alarak izahta bulunan Maddrey; Uniswap, Aave, Synthetix, MakerDAO, SushiSwap ve Curve’un bitcoin ve ethereum’a kıyaslama et daha çok büyüme kaydettiğini belirtti. “DeFi bu mevkideyken kurumsal yatırımcılardan ziyade geleneksel yatırımcılardan ilgi görüyor. Eski teknoloji ve projelerin ortadan kalkması ve artan para akışının tesiriyle 2021 yılı altcoinler için potansiyel bir dönüm noktası olabilir.”