Çinli şirket, Filecoin madenciliğine 1.3 milyar dolar yatırım yapacak

Blockchain sektöründe Çin merkezli önde gelen bir altyapı sağlayıcısı olan IPFSUnion, Çin’deki Büyük Veri Endüstri Parkı’nın bir parçası olarak bir Filecoin madencilik tesisine 1.3 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Söz konusu proje tamamlandığında, ülkedeki en büyük IPFS ve Filecoin dağıtık depolama altyapısı projesi olacak. Şirket yaptığı açıklamada, Filecoin’i 2017 yılında whitepaper’ı yayınlandığından bu yana takip …

Çinli şirket, Filecoin madenciliğine 1.3 milyar dolar yatırım yapacak

Blockchain sektöründe Çin merkezli önde gelen bir altyapı sağlayıcısı olan IPFSUnion, Çin’deki Büyük Data Endüstri Parkı’nın bir parçası olarak bir Filecoin madencilik tesisine 1.3 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurdu. Mevzubahis proje bitirdiğinde, ülkedeki en büyük IPFS ve Filecoin dağıtık depolama altyapısı projesi olacak. Şirket yaptığı izahta, Filecoin’i 2017 seneninde whitepaper’ı yayınlandığından bu yana izlediklerini belirterek “Filecoin ağına katılmaya karar vermemizin nedeni, dağıtık depolamada gelecek potansiyeli görmemizdi.” diye konuştu. IPFSUnion, ayrı olarak ananesel endüstrilerin Filecoin ağında büyük miktarlarda data depolamasına yardımcı olmak üzere yakında Starpool bulut depolama platformunu devreye alacak.

Starpool’un mevcut bulut hizmeti sağlayıcılarına mukayese et onda bir oranında daha ucuz olacağı belirtiliyor. Şirket, bilim ve teknolojinin gelişmesiyle beraber toplumun gittikçe daha fazla data üreteceğini ve Filecoin’de merkezi olmayan depolamanın yüksek hız, düşük fiyat, yüksek güvenlik avantajlarıyla gelecekte trend olacağını öngörüyor. Filecoin, depolama sistemlerini merkezi olmayan bir yapıda sunma hedefiyle 2017 seneninde gerçekleşen ICO’da 205 milyon dolar toplamıştı. Projenin piyasa çıkışı, 2020’nin Ekim ayında meydana geldi. Filecoin, bu arada IPFS’nin kurucusu olan Juan Benet tarafından heyetti.