Çinli devlet bankası, banka hesapları ile Bitcoin işlemi yapmayı yasakladı

Dijital para atılımlarıyla bilinen hatta dünyada Merkez Bankası Dijital Parası’na (CBDC) geçiş yapma konusunda en hızlı davranan ülke olarak gösterilen Çin’de, devlet destekli bankalardan CITIC Bank, kendi hesapları üzerinden Bitcoin başta olmak üzere kripto para işlemleri yapılmasını yasakladığını açıkladı. CITIC Bank, yasağın getirilme sebebinin, Çin yuanının değer kaybetmesini engellemek ve kara para aklanmasının önüne geçmek …

Çinli devlet bankası, banka hesapları ile Bitcoin işlemi yapmayı yasakladı

Dijital para atılımlarıyla bilinen hem de dünyada Merkez Bankası Dijital Parası’na (CBDC) geçiş yapma ile ilgili en hızlı davranan ülke olarak gösterilen Çin’de, devlet destekli bankalardan CITIC Bank, kendi hesapları üzerinden Bitcoin başta olmak üzere kripto para işlemleri yapılmasını yasakladığını izah etti. CITIC Bank, yasağın getirilme sebebinin, Çin yuanının değer kaybetmesini engellemek ve kara para aklanmasının önüne geçmek olduğunu belirtirken, bu vaziyetin hem fertler hem de müesseseler için geçerli olduğu izah etti. Banka, bu konuyla alakalı yapılan işlemleri erteleme ve hesapları kapatma hakkının olduğunu belirtti.

Malum Çin’de kişiler arasında Bitcoin gönderme işlemleri yasak değil ancak kimi bankalar kara para aklamayı önlemeyi sebep göstererek kripto para işlemlerini yasaklıyor. CITIC’den yapılan izahta şu ifadeler kullanıldı: “Hesabınızın Bitcoin işlemlerinde kullanılmasının yasaklanmasına ait izah; Mülkiyet haklarını ve Çin yuanının statüsünü savunmak ve kara para aklamanın önüne geçmek için, bugünden itibaren Bitcoin ve Litecoin gibi kripto para işlemlerinin banka hesapları aracılığıyla yapılması yasaklanmıştır. Bankamız bu tür işlemleri belirlemesi halinde, işlemleri erteleme, iptal etme ve hesapları kapama hakkına da sahiptir. Banka müşterileri çevrelerinde bu tür hareketlerde bulunan kişileri tespit ederlerse bunu bize bildirebilirler.”