Capital Economics, 2021 sonu için dolar/TL tahminini düşürdü

Capital Economics, dolar/TL’nin bu yıl sonunda 6,25 olmasının beklendiğini bildirdi.  Capital Economics, Türkiye ekonomisindeki politika değişiminin etkilerine ilişkin Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından kaleme alınan bir değerlendirme yayımladı.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politikasındaki değişimin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmayı desteklediğine işaret edilen değerlendirmede, bunun daha da ilerlemesi gerektiği kaydedildi. Değerlendirmede, dolar/TL’nin bu yılın […]

Capital Economics, 2021 sonu için dolar/TL tahminini düşürdü

Capital Economics, dolar/TL’nin bu sene nihayetinde 6,25 olmasının beklendiğini bildirdi.  Capital Economics, Türkiye ekonomisindeki siyaset değişiminin tesirlerine ait Gelişmekte Olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti Jason Tuvey tarafından kaleme alınan bir değerlendirme yayımladı.  Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politikasındaki değişimin yurt içi finans piyasalarındaki toparlanmayı desteklediğine işaret edilen değerlendirmede, bunun daha da ilerlemesi gerektiği kaydedildi. Değerlendirmede, dolar/TL’nin bu yılın sonunda 6,25 düzeyinde gerçekleşmesinin beklendiği bildirildi. TCMB’nin parasal şartları sıkılaştırarak sadeleşmeye gittiği hatırladılan değerlendirmede, bankanın iletişimini iyileştirmek için gayret sarf ettiği ve enflasyonla mücadelenin daha ciddiye alındığı aktarıldı. Değerlendirmede, yatırımcıların, ortodoks politikaya geçişin kalıcı olacağından emin göründüğüne işaret edilerek, Türk lirasının geçen yıl kasım ayında en düşük noktaya erişmesinin hemen peşinden dolar karşısında yüzde 20’nin üzerinde değer kazandığı ve 2021’in başından bu yana en iyi performans gösteren gelişmekte olan ülke para birimi olduğu dile getirildi.

Riziko priminde düşüş arayışı Türk lirasının değer kazanmasının riziko primindeki düşüşle desteklendiğine dikkat çekilen değerlendirmede, genel olarak yatırımcıların Türkiye’ye yönelik görüşlerinin, önceden öngörülenden hızlı iyileştiği vurgulandı. Değerlendirmede, hükümetin jeopolitik gerilimleri hafifletmeye yönelik adımlarının cesaret verici olduğu belirtilerek, Türkiye’nin risk priminin düşmeye devam edebileceği aktarıldı. TCMB’nin parasal şartları düşünülenden daha sıkı tutmasının beklendiğine işaret edilen değerlendirmede, bunun enflasyonun düşürülmesine ve giderek mahalli para cinsinden tahvil kazançlarının lirayı desteklemesine yardımcı olacağı kaydedildi. Capital Economics, 13 Ocak’ta yayımladığı raporda, 2021 nihayetinde dolar/TL için 7 öngörüsünde bulunmuştu.