Bu Hafta Takip Edilesi 6 Altcoin (17 Mayıs)

Kripto para piyasasında hafta sonunda yaşanan düşüşün etkileri, yeni haftanın ilk gününde hissedilmeye devam ediyor. Bitcoin fiyatı 45.000 dolar seviyesine geriledi, Ethereum, Binance Coin, XRP gibi majör altcoinlerin fiyatlarında ise ’a varan oranlarda düşüş yaşandı. Toplam değeri 2.17 trilyon dolara düşen piyasada, Bitcoin’in dominansı @,72 olarak* hesaplanıyor. Piyasanın ilerleyen günlerde ne yönde hareket edeceği muallak […]

Bu Hafta Takip Edilesi 6 Altcoin (17 Mayıs)

Kripto para piyasasında hafta nihayetinde yaşanan düşüşün tesirleri, yeni haftanın ilk gününde hissedilmeye devam ediyor. Bitcoin ücreti 45.000 dolar düzeyine geriledi, Ethereum, Binance Coin, XRP gibi büyük altcoinlerin ücretlerinde ise %10’a varan oranlarda düşüş yaşandı. Toplam değeri 2.17 trilyon dolara düşen piyasada, Bitcoin’in dominansı %40,72 olarak* hesaplanıyor. Piyasanın ilerleyen günlerde ne istikamette hareket edeceği muallak olsa da, bu hafta izleyebileceğini düşündüğümüz 6 altcoin haberi** Ripple, Polkadot, Polygon, Shiba Inu, NEO ve COTI konusunda oldu. Ripple (XRP) Haftanın açılış ücreti***: 1,36 dolar Bu haftaki haber: Ripple ile SEC, 21 Mayıs günü Türkiye saatiyle 21:00’de Hakim Sarah Netburn’ün idareninde bir telekonferans gerçekleştirecek. Neden izleyesi: Bu haftaki müzakerede Ripple’ın XRP’nin menkul değer olup olmadığına yönelik geçmişte aldığı adli tavsiyelerin değerlendirilmesi bekleniyor.

Diğerlerinde olduğu gibi, bu müzakerede de müzakere saatinde alakalı numarayı arayanların telekonferansa katılmasına izin verilecek. Katılımcı sayısı sınırı daha izah etmedi. Polkadot (DOT) Haftanın açılış ücreti: 37,05 dolar Bu haftaki haber: 19-20 Mayıs tarihlerinde Polkadot Decoded etkinliği tertip edecek. Neden izleyesi: “Polkadot için bu sene en ehemmiyetli etkinliği” olduğu söylenen Decoded, Polkadot kurucuları Gavin Wood ve Robert Habermeier gibi isimlerin katılımıyla gerçekleşecek. Parity ekibinden isimlerin de bulunacağı etkinlikte Polkadot topluluğunda yapılan çalışmalar değerlendirilecek. Polygon (MATIC) Haftanın açılış ücreti: 1,57 dolar Bu haftaki haber: Polygon, Berlin fork’unu 18 Mayıs günü 1399600 numaralı blokta Mumbai isimli test ağında hayata geçirecek.  Neden izleyesi: Ethereum ekosisteminin bir parçası olan ve “Ethereum’un, Blockchainler İnterneti” sloganıyla tanınan Polygon, Mumbai ağını en aktüel Geth ile uyumlu hale getirecek. Node operatörlerinin, senkronize kalabilmek için ihtiyaç duyulan aktüellemeleri 18 Mayıs’tan önce yapmaları gerekiyor. Shiba Inu (SHIB) Haftanın açılış ücreti: 0,00001519 dolar Bu haftaki haber: Shiba Inu ekibi, Shiba Swap’i pazartesiden itibaren hudutlu sayıda kullanıcının katılımıyla test etmeye başlayacak. Neden izleyesi: SHIB, yeni haftaya Vitalik Buterin’in kendi cüzdanındaki 410.2 trilyon SHIB’i yakması ve toplam arzın hemen hemen yarı yarıya düşmesi ile başladı.

Bu gelişmeden bağımsız olarak, bir müddettir gelişim mertebesinde olan Shiba Swap’in kullanıcı testleri başlıyor. Shiba Swap kullanıma hazır olduğunda, BONE isimli yeni bir tokenın lansmanın yapılması bekleniyor. Neo (NEO) Haftanın açılış ücreti: 82,42 dolar Bu haftaki haber: Neo, RC2 isimli test ağının 18 Mayıs’ta kurulacağını izah etti. Neden izleyesi: RC1’in ikinci ayağı niteliğinde olan RC2, kontrat tabanlı şahit tespiti (contract-based witness verification) gibi bir takım metotları iyileştirmek için tasarlandı. NEO geliştiricileri, normalde RC2’de yer alan bazı özellikleri RC3’e ertelerken; mainnet’in haziran ayı içinde yayınlanabileceği izah etti. Coti (COTI) Haftanın açılış ücreti: 0,37 dolar Bu haftaki haber: COTI, blockchainler arası (cross-chain) köprüsünü 18 Mayıs günü Türkiye saatiyle 15:00’te yine açacak. Neden izleyesi:Köprü native tokendan ERC-20 tokenına ve vice versa swap yapmak için kullanılabilecek. Native’den ERC-20’ye geçiş yapacak kullanıcılar için, kişi başı günlük 2.000 COTI’lik üst sınır uygulanacak. *BTC.D Index **Piyasa değerine göre (CoinGecko) ***Haftanın açılış saati, 09:00 olarak kabul edilmiştir.