Bu Casascius Bitcoin’i 250 bin dolara satılıyor

İçinde gerçek 1 BTC bulunan bir fiziksel Bitcoin, geçtiğimiz günlerde popüler e-ticaret sitesi eBay’de 250 bin dolarlık bir fiyatla satışa çıkarıldı. Peki bu Bitcoin’i 250 bin dolara listelenebilecek kadar özel yapan ne? Söz konusu Bitcoin, esasında bir koleksiyon ürünü ve bundan 10 yıl önce üretimine başlanan Casascius Bitcoin’lerinden. Casascius Bitcoin’lerinin hikayesi ise şu: 2010 yılının …

Bu Casascius Bitcoin’i 250 bin dolara satılıyor

İçinde gerçek 1 BTC bulunan bir fiziksel Bitcoin, geçtiğimiz günlerde popüler e-ticaret sitesi eBay’de 250 bin dolarlık bir fiyatla satışa çıkarıldı. eBay’de satışta olan Casascius Bitcoin’i Peki bu Bitcoin’i 250 bin dolara listelenebilecek kadar özel yapan ne? Mevzubahis Bitcoin, asalında bir koleksiyon ürünü ve bundan 10 sene önce imalatına başlanan Casascius Bitcoin’lerinden. Casascius Bitcoin’lerinin hikayesi ise şu: 2010 seneyin başlarında asıl isimi Mike Caldwell olan “Casascius” ismindeki bir Bitcointalk kullanıcısı, içinde gerçek Bitcoin bulunan altın kaplama fiziksel Bitcoin’ler yaratmaya başladı. Her bir parçada hologramın altında saklı bir “özel anahtar” bulunuyordu. Ayrı olarak her bir coin’in dışında ilişkili Bitcoin adresinin ilk 8 karakteri kazılıydı.

Daha çok koleksiyon ve armağan emeliyle oluşturulan ürünler, 2013 seneyin Kasım ayına kadar satıştaydı. Casascius Bitcoin’lerinin içinde 0.1, 0.5, 1, 10, 25, 100 ve 1000 Bitcoin bulunan değişik sürümleri vardı. Mike Caldwell, Reuters Vakit geçtikçe Casascius Bitcoin’leri gittikçe değerli hâle geldi. Casascius serisine ait ve geçtiğimiz günlerde 250 bin dolar fiyatla satışa çıkarılan üründe ise 1 BTC’nin özel anahtarı gizli. Bu Casascius Bitcoin’ini satın alacak olan kişi, onu açıp içindeki 1 BTC’yi alırsa bu arada 1 BCH, 1 BSV ve 1 BTG de ele geçirecek. Bir başkası geçtiğimiz hafta 150 bin dolara satıldı Aynı zamanda yeniden Casascius serisinden içinde 1 BTC bulunan bir başka koleksiyonluk fiziksel Bitcoin, 150 bin dolara alıcı buldu.