BtcTurk CEO’su Özgür Güneri: Regülasyon varmış gibi çalışıyoruz

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Yönetim Kurulu Üyesi Bora Oruç, kripto para gündemiyle ilgili basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. “Tüm kullanıcılarımız TL ve BTC bakiyelerinin tamamını çekmek isterse bir dakikada verebiliriz” BtcTurk’ün hem Türkiye’de hem de yurt dışında gerçek anlamda regülasyon varmışçasına faaliyet gösterdiğini belirten Güneri, “Türkiye’de bizim dışımızda da işini gayet düzgün yapmaya çalışan, …

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri: Regülasyon varmış gibi çalışıyoruz

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri ve BtcTurk Idare Heyeti Azası Bora Oruç, kripto para gündemiyle alakalı medya üyelerinin suallerini cevap verdirdi. “Tüm kullanıcılarımız TL ve BTC bakiyelerinin tamamını çekmek isterse bir dakikada verebiliriz” BtcTurk’ün hem Türkiye’de hem de ülke dışında gerçek manada regülasyon varmışçasına faaliyet gösterdiğini belirten Güneri, “Türkiye’de bizim dışımızda da işini gayet düzgün yapmaya çalışan, işinin ehli platformlar var.” diye konuştu.

BtcTurk CEO’su, sözlerinin devamında “Şu an itibari ile kullanıcılarımız hem Türk Lirası bakiyelerinin hem de Bitcoin bakiyelerinin tamamını çekmek isterse bir dakika içinde verebiliriz.” şeklinde konuştu. “2 milyar doların çok mübalağa bir rakam olduğunu düşünüyorum” Güneri ayrı olarak, Thodex olayının hemen peşinden ortaya atılan 2 milyar dolar gibi bir rakamı mübalağa bulduğunu dile getirdi. CEO, “BtcTurk’ün işlem hacmi ve rakamlarını düşünecek olursam, bilmek çok güç fakat 2 milyar doların çok abartı bir rakam olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı. Diğer taraftan Güneri, kullanıcıların varlıklarını gizleyebilecekleri bir gizleme kuruluşu kuruyor olduklarını izah etti: “Türkiye’de beynelmilel standartlarda bir gizleme kuruluşu kurmak için çalışmalara başladık.” “Hesap verebilir, saydam bir şekilde faaliyet yürütüyoruz” BtcTurk Idare Heyeti Azası Bora Oruç ise “BtcTurk olarak hesap verebilir, saydam bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Uyum ekibimiz var, fraud ekibimiz var, çok ciddi şekilde iç kontrol ekibimiz var.” dedi. Oruç, kullanıcıların varlıklarının güvenli bir şekilde saklandığı, güvenli bir alım satım ortamı sağlamak için olası olan her şeyi, her yatırımı yaptıklarını vurguladı. Regülasyonla alakalı konuşulanlara da değinen Oruç, “Regülasyonun çerçevesinin çok karmaşık olmasına gerek yok. Yapılması gerekenler belli. Kuvvetli müesseselerin burada olması gerekli. Bu prensiplere uygun faaliyet gösterecek platformların nasıl olacağını belirlemek zor değil.” yorumunu yaptı. Son olarak Oruç, vergi ile ilgili her işlem bazında alınabilecek bir işlem vergisinin daha etkin olacağını düşündüğünü belirtti.