BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, MASAK rehberini değerlendirdi

BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından kripto varlık hizmet sağlayıcıları için hazırladığı rehbere ilişkin görüşlerini paylaştı. “Rehberdeki kriter ve uygulamalar kurulduğumuz günden beri hayatımızda” Kara paranın takibi konusunda yükümlü kuruluşlar arasına dahil edilen kripto para platformlarının uyacağı kuralları içeren rehberi olumlu bir adım olarak değerlendiren Güneri, “Türkiye, kripto para bilinirliğinin yüksek …

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, MASAK rehberini değerlendirdi

BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri, Mali Suçları Araştırma Heyeti (MASAK) tarafından kripto varlık hizmet sağlayıcıları için hazırladığı kılavuza ait görüşlerini paylaştı. “Kılavuzdaki kriter ve uygulamalar kurulduğumuz günden beri hayatımızda” Kara paranın takibi ile ilgili yükümlü kuruluşlar arasına katılan kripto para platformlarının uyacağı kaideleri içeren kılavuzu pozitif bir adım olarak değerlendiren Güneri, “Türkiye, kripto para bilinirliğinin yüksek olduğu ülkelerden biri. Türk kullanıcıları kripto para alım satımı yapanlar arasında üst sıralarda bulunuyor. Böyle bir piyasada kripto para alım satım platformu işletebilmek için alanında uzman kişilerden oluşan, yazılım, finans, siber güvenlik ve operasyon ekiplerine ve finansal yeterliliğe sahip olmak gerekiyor. Diğer bir ehemmiyetli konu da suçla mücadele ve kullanıcı varlıklarının savunması.

MASAK’ın yayınladığı kılavuz bu manada çok değerli. BtcTurk olarak, 12 senelik kripto para sektöründe 8 senedir, 3.5 milyona yaklaşan kullanıcımızın güvenle Bitcoin ve kripto para alım satım işlemleri yapmasına aracılık ediyoruz. MASAK’ın kılavuzunda yer alan kriter ve uygulamalar bizim kurulduğumuz günden bu yana halihazırda hayatımızda.” “BtcTurk kullanıcıları için değişen bir şey olmayacak” “BtcTurk, Türkiye’deki yasa ve tertip etmelerle uyumlu hareket eden, Türkiye’de heyeti, İstanbul’da idare merkezi olan, 19 milyon TL ödenmiş anaparası bulunan ve bugün itibarıyla 750 kişinin çalıştığı anonim bir şirket. Bundan dolayı BtcTurk ve BtcTurk kullanıcıları için değişen bir şey mevzubahis olmayacak. Son zamanda sektörde yaşanan kimi talihsiz olaylardan dolayı işlem hacimlerinde kısa müddetli düşüşler yaşansa da Bitcoin ücretinin hareketli olduğu dönemlerde hem daha önceki kullanıcılar hem yeni kullanıcılar daha fazla işlem yapma eğilimi gösteriyorlar. Bu süreçte BtcTurk’ün de işlem hacimleri ve kullanıcı sayısı alelade seyrinde devam ediyor. Diğer yandan, tüm hissedarlarla suçları engellemek ve kullanıcılarımızı savunmak için daimi iş birliği içindeyiz. Daha regüle edilmiş bir sektörde olmamamıza karşın hem vergi hem de suçla mücadele ve kullanıcı varlıklarının savunması tarafında BtcTurk olarak beynelmilel standartlarda bir yapı kurduk. Uluslararası standartlardaki tertip etmeler tüm hissedarlarımızın hakkını savunacak ve kripto para sektörünün sıhhatli bir şekilde büyümesini sağlayacaktır.” diye konuştu.