BTC'nin Yüzde 51 Saldırısına Karşı Savunmasız Olduğunu Söyledi

Bank for International Settlements (BIS) genel müdürü Agustin Carstens, varlığın doğal olarak riskli veQ'lik bir saldırıya karşı “giderek daha savunmasız” olduğunu söyleyerek bitcoin'i eleştirdi. Uzun süredir bitcoin'e (BTC) şüpheci olan Carstens, yalnızca merkez bankalarının dijital para ihraç etmesi gerektiğini vurguladı. "Yatırımcılar, Bitcoin'in tamamen parçalanabileceğinin farkında olmalı," diye ekledi, […]

BTC'nin Yüzde 51 Saldırısına Karşı Savunmasız Olduğunu Söyledi

Bank for International Settlements (BIS) genel müdürü Agustin Carstens, varlığın doğal olarak riskli ve% 51'lik bir saldırıya karşı “giderek daha savunmasız” olduğunu söyleyerek bitcoin'i eleştirdi.

Uzun süredir bitcoin'e (BTC) şüpheci olan Carstens, yalnızca merkez bankalarının dijital para ihraç etmesi gerektiğini vurguladı. 27 Ocak 2021'de Hoover Enstitüsü'nde yaptığı bir konuşmada, "Yatırımcılar, bitcoin'in tamamen parçalanabileceğinin farkında olmalı," diye açıkladı. Carstens, "Kıtlık ve kriptografi tek başına değişimi garanti etmek için yeterli değil" dedi. Merkez bankaları için Basel merkezli merkez bankasını yöneten Carstens, kripto para birimi maksimum 21 milyon jeton arzına yaklaştıkça Bitcoin ağının çoğunluk saldırılarına karşı "giderek daha savunmasız" hale geldiğini tahmin etti.

Daha az madeni para üretilirken, işlem yapan madencilere verilen ödüller de azalacak ve onay bekleme süreleri artacak. Sonuç olarak, bitcoin'in çoğunluk saldırılarına karşı savunmasızlığı artacaktır. Carstens, bitcoin'i "gerçek değer desteğinden" yoksun "spekülatif bir varlık" olarak tanımladı ve bu nedenle "çevrimiçi oyuncular topluluğu" olarak görülmesi gerekiyor. Ayrıca madenciliği "İsviçre'nin tamamından daha fazla elektrik" kullandığını ve fiyat manipülasyonunun bu yaklaşan çöküşün nedenleri olduğunu iddia etti. “Bitcoin kendi hesap birimi gibi davranıyor, ancak değerdeki dalgalanmalar, bitcoin'de fiyat belirlemenin gerçekçi olmadığı anlamına geliyor. Bu aynı zamanda bir değişim aracı olarak yararlılığını da baltalıyor ve onu kötü bir değer deposu haline getiriyor ”dedi Carstens. BIS'in baş bankacısı, Facebook tarafından önerilen, başlangıçta Libra olarak bilinen, ancak kısa süre önce Diem olarak değiştirilen stabilcoinleri de hedef aldı.

İtibari para birimleri gibi diğer varlıklarla desteklenen madeni paralar çıkararak kamu para sistemini işleten özel kuruluşlarda hata bulur. "Özel sabit paralar, sağlam bir para sisteminin temeli olamaz. Ağır bir şekilde düzenlenmeleri ve denetlenmeleri gerekiyor, ”diye gürledi Carstens. Onun kitabında, hükümetler sonsuza kadar para basma kontrolünde kalmalıdır. Açıkçası, eğer dijital para var olacaksa, merkez bankası değerin istikrarını garanti eden, bu tür paranın toplam arzının esnekliğini sağlayan ve sistemin genel güvenliğini denetleyen çok önemli bir rol oynamalıdır ”diye açıkladı.

Agustin Carstens’in bitcoin riski ve güvenlik açığı konusundaki yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorum bölümünde düşüncelerinizi paylaşın.