BTC Fiyatı Şubat’tan Sonra En Düşük Seviyeleri Gördü: Bitcoin Neden Düştü? 

Bitcoin’de (BTC), bir hafta önce başlayan büyük satış dalgası devam ederek Çarşamba günü keskin bir düşüş gösterdi. CoinDesk…

BTC Fiyatı Şubat’tan Sonra En Düşük Seviyeleri Gördü: Bitcoin Neden Düştü? 

Bitcoin’de (BTC), bir hafta önce başlayan büyük satış dalgası devam ederek Çarşamba günü keskin bir düşüş gösterdi. CoinDesk verilerine göre, dijital para birimi %13’ün üzerinde düştü ve 38.600 dolara kadar geriledi. Bitcoin’in bu düşüşü 9 Şubat’tan bu yana en dip düzeyin görülmesine kapı araladı. Bitcoin Neden Düştü Bilhassa günümüzde yaşanan negatif olaylar Bitcoin’in düşüş hızını arttırmış gibi görünüyor. 12 Mayıs’ta Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla, Bitcoin’in etrafa zarar verdiğini iddia ederek artık BTC ile ödemeleri kabul etmeyeceklerini izah etti. Bu izahın hemen peşinden Bitcoin ile beraber tüm kripto para birimlerinde düşüşler görüldü ve bir günde tüm kripto para piyasas değeri 300 milyar dolar değer kaybetti.

Diğer taraftan Bitcoin ödemesini erteleme ilanı, Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin satın aldığını ve ürünleri karşılığında Bitcoin kabul etmeye başlayacağını izahından yalnızca üç ay sonra geldi. Ardından Salı günü, üç Çinli bankacılık ve ödeme endüstrisi kuruluşu, finansal müesseseleri, kripto para birimi için ananesel para birimi işlemleri veya takası da dahil olmak üzere kripto para konusunda işler yapmamaları ile ilgili uyaran bir deklarasyon yayınladı. Aslında Çin’in dijital para birimleri konusundaki katı çizgisi yeni değil. 2017’de yetkililer, mahalli kripto para birimi borsalarını kapattı ve bu alandaki şirketlerin yeni dijital token’lar piyasaya sürerek para kazanmaları için bir yol olan ICO’ları yasakladı. Bitcoin Hala Kuvvetli Yaşanan son büyük düşüşe karşın Bitcoin hala 2021 başına ve son 1 seneye mukayese et oldukça kuvvetli. Ele geçirilen verilere göre Bitcoin mevcut ücretleri ile 2021 senesi başından %40 ve 1 sene evvelki ücretinden %320 daha yüksek değerde işlem görüyor. Buna ek olarak ehemmiyetli uzman isimler BTC’de yaşanan bu geri çekilmelerin oldukça normal olduğunu ve paniğe gerek olmadığını da dile getiriyor. Sözgelimi; kripto para borsası Luno’da iş geliştirme başkanı Vijay Ayyar, Bitcoin boğa piyasalarında %30 ila %40 geri çekilmenin “normal” olduğunu söyledi.