Blockchair’in 17 Blockchain Ağını Kapsayan Arama Motoru Artık Türkçe!

Blockchair’in blockchain arama ve analiz motoru artık Türkçe olarak da kullanılabilmekte. İlk olarak 9 dilde kullanıma sunulan internet sitesi, artık direkt olarak Türkçe de kullanılabilecek. Blockchair toplamda 17 farklı blockchain ağını kapsıyor ve Türkçe desteği ile 10 dil üzerinden bunların analiz edilebilmesini sağlıyor.  Blockchair Artık Türkçe Blockchair’in hedefi blockchain verilerini herkesin kullanımına açık hale getirmekte. Blockchair, Chrome ve Firefox internet tarayıcıları için özel bir eklenti piyasaya sürdükten sonra öğrencilere de GitHub Öğrenci Geliştirici Paketi üzerinden ücretsiz API anahtarı desteği de sundu. Blockchair’in şimdiki hedefi ise siteyi herkesin erişimine sunabilmek için olabildiğince çok dile çevirip kullanıma açmak. Blockchair, blockchain üzerinde depolanan bütün verilerin filtrelenmesi, bulunması ve sıralanmasını sağlayan bir arama motoru olarak düşünülebilir. Bu site üzerinden bulunabilecek veriler arasında işlem ve adres bilgileri yer alıyor. Buna ek olarak işleme girilen yazılar da OP_RETURN işlem kısmında görülebilmekte. Bu aslında birisinin ilgili işleme istediğini yazması ve not düşmesi olarak görülebilir. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in ilk bloğuna girdiği mesaj buna örnek gösterilebilir. Blockchair arama ve analiz motorunun yanı sıra aynı zamanda API, Data Dump veya Release Monitor gibi profesyonel birçok araç da sunuyor. Bunlar bilim adamları, araştırmacılar, cüzdan geliştiricileri, borsalar ve araştırma şirketleri tarafından dünya çapında kullanılmakta. Blockchair’in İş Geliştirme Bölüm Başkanı Lucas Roorda konu hakkında yaptığı açıklamada ise hedeflerinin ne olduğunu net bir şekilde belirtti: “Bizim hedeflerimizden birisi de blockchain verilerini mümkün olduğunca şeffaf ve erişilebilir kılmak. Şu an Blockchair platformundaki Türkçe konuşan bütün arkadaşlarımızı memnuniyetle platformumuza ve blockchain ağlarının dünyasını keşfetmeye davet ediyoruz.” Blockchair’ın gizlilik politikası ise piyasa standartlarının üzerinde. Şirket hiçbir şekilde […]

Blockchair’in 17 Blockchain Ağını Kapsayan Arama Motoru Artık Türkçe!

Blockchair’in blockchain arama ve tahlil motoru artık Türkçe olarak kullanılabilmekte. Öncelikle 9 dilde sunulan web sitesi, artık dolaysız olarak Türkçe de kullanılabilecek. Blockchair toplamda 17 değişik blockchain ağını kapsıyor ve Türkçe desteği ile 10 dil ile ölçülebilir çözümleyebiliyor. Blockchair Artık Türkçe Blockchair’in hedefi blok zincir çektirmek için açık hale getirmekte. Blockchair, Chrome ve Firefox internet tarayıcıları için özel bir eklenti `` sürdükten sonra talebede de GitHub Talebe Geliştirici Paketi 'fiyatsız API anahtarı de sundu. Blockchair'in şimdiki hedefi ise siteyi herkesin edebilmek için olabildiğince çok dile çevirip kullanmak için siteyi satmak.

Blockchain üzerinde depolanan bütünlük filtrelenmesi, elde ve sıralanmasını sağlama bir arama motoru olarak düşünülebilir. Bu site üzerinden bulunabilecek veriler arasında işlem ve adres bilgileri bulunuyor. Buna ek olarak işleme girilen yazılar da OP_RETURN işlemde görülebilmekte. Bu aslında birisinin alakalı iş istediğini yazması ve değil düşmesi olarak görülebilir. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin’in ilk bloğuna girdiği ileti buna örnek gösterilebilir.

Blockchair arama ve tahlil motorunun yanı sıra sıra bu arada API, Veri Dump veya Release Monitor gibi profesyonel bir hayli araç da sunuyor. Bunlar bilim insanları, araştırmacılar, cüzdan geliştiricileri, borsalar ve araştırma şirketleri tarafından dünya çapında kullanılmakta. Blockchair’in İş Geliştirme Bölümü Başkanı Lucas Roorda konu ile ilgili izah ettiği izahta ise hedeflerinin ne olduğunu net bir şekilde belirtti: “Bizim hedeflerimizden birisinin de blockchain devam ettiği sürece saydam ve ulaşılabilir kılmak. Şu an Blockchair platformundaki Türkçe konuşan bütün arkadaşlarımızı memnuniyetle platformumuza ve blockchain ağlarının dünyasını keşfetmeye çağrı ediyoruz.

" Blockchair’ın saklılık siyaseti piyasa standartlarının üzerinde. Şirket hiçbir şekilde data toplamıyor ve kullanıcıları izlemiyor. Google Analytics veya reklam ağları ile entegrasyon bulunmuyor ve bu yüzden veri toplanmıyor. Sırada Ne Var? Blockchair mevzubahis English sürüm sonrasında ise borsalar, cüzdanlar, medya, araştırma ajansları ve Türkçe konuşan diğer müesseselerle iletişime geçip, sitenin yayacak arttıracak. Blockchair’in hedefi ise daha fazla erişmek.