Blockchain, Koronavirüs Aşılama Sürecine Dahil Oldu

75 yaşın üzerindeki vatandaşlar için COVID-19 aşısı dağıtımına başlayan Güney Kore, aşılanmış vatandaşlar için verilecek aşı pasaportlarını onaylamak…

Blockchain, Koronavirüs Aşılama Sürecine Dahil Oldu

75 yaşın üzerindeki vatandaşlar için COVID-19 aşısı dağıtımına başlayan Güney Kore, aşılanmış vatandaşlar için verilebilecek aşı pasaportlarını onaylamak için Blockchain teknolojisini kullanma planlarını açıkladı. Koronavirüs ve Blockchain Reuters’e göre, Başbakan Chung Sye-kyun bir hükümet toplantısında yaptığı açıklamada, dijital aşı ispatlarını yönetmek için yeni bir mobil programın kullanılacağını ve Nisan ayı sonucunda pazara sürülmesinin beklendiğini söyledi.

Vatandaşların görünüşte bir aşı olduklarına dair ispat oluşturmalarını sağlamak için blok zinciri teknolojisi kullanılacaktır. Chung, “Aşı pasaportunun ya da Green Pass’in getirilmesi, sadece aşılananların günlük yaşamlarına geri dönme tecrübesini yaşamalarına izin verecektir” ifadelerini kullandı. Aşı pasaportları, program yönünden desteklenecek ve aşı olduklarına dair belgelendirilebilir delile tabi olarak ülkeye girişlerine izin verilebilecek olan denizaşırı ülkelerden gelen yolcuları da amaç alıyor. Aşı Pasaportları Aralarında Çin, İsrail ve Avrupa Birliği’nin de varolduğu çoğu ülke ve uluslararası blok, COVID-19 salgını esnasında vatan içersinde aşı pasaportlarını programya ya da sınır ötesi seyahatleri kolaylaştırmaya halihazırda kucak açmış ya da hazır olduklarını belirtmişlerdir.

Birleşik Krallık gibi başka ülkeler, bu tür bir sertifikalandırma rejiminin potansiyel faydaları ve sakıncaları konusu ile ilgili hala iç siyasi olarak bölünmüş durumdalar. Aşı pasaportlarına yönelik nihai yaklaşımı ne olursa olsun, İngiltere, Güney Kore gibi, aşılama prosedürünün komplike lojistik zorluklarını yönetmek için Blockchain teknolojisinin yararlılığını kabul etti. Ek olarak Brezilya hükümeti kendi aşılanmış vatandaşlarını takip etmek için Hyperledger Fabric Blockchain çerçevesini kullanma niyetini belirtti.