Bitcoin’in önündeki Asıl Engel BTC Maksimalistleri Olabilir Mi?

Dün Elon Musk’ın Tesla’nın elinde bulundurduğu Bitcoin’leri satabileceği sinyali vermesi ile piyasada büyük bir düşüş yaşandı. Her ne…

Bitcoin’in önündeki Asıl Engel BTC Maksimalistleri Olabilir Mi?

Bir gün önce Elon Musk’ın Tesla’nın elinde bulundurduğu Bitcoin’leri satabileceği sinyali vermesi ile piyasada büyük bir düşüş yaşandı. Her ne kadar daha sonra Musk bu vaziyet ile ilgili başka bir izah yaparak böyle bir vaziyet olmadığını dile getirse de kripto para birimlerinde gözle görülür düşüşler yaşandı. Düşüşün Tek Suçlusu Musk Mı? Her ne kadar düşüş Musk’ın açıklaması sonrasında başlamış olsa da kimi isimler tek suçlunun Musk olmadığını dile getiriyor. Mesela; Real Vision’ın CEO’su Raoul Pal BTC maksimalistlerinin de son düşüşe bir miktar katkılarının olmuş olabileceğini dile getiriyor. “BTC’nin benimsenmesinin önündeki en büyük mani, Bitcoin maksimalistleridir. Bunu çok az kişi anlıyor.” sözlerini kullanan Pal, BTC maksimalistlerinin daha açık olması gerektiğini ve görüşlerini paylaşırken aşağılayıcı olmamaları gerektiğini dile getiriyor.

Bilindiği gibi evvela Tesla’nın artık Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceği, zira BTC’nin çok fazla enerji tükettiği ifade edildi. Sonrasında ise Musk’ın Tesla’nın BTC’lerini satabileceği sinyali vermesi düşüşün 42.000 dolara kadar derinleşmesine neden oldu. Union Square Ventures’ın kurucu ortağı Fred Wilson, Musk’ın piyasayı manipüle ettiğine inandığını söyleyerek şu yorumu yaptı: Oyun oynuyor. Bunu yapan birini ciddiye almak zor. Bu yüzden geçen sene ona olan büyük saygımı yitirdim. Çin Hash Gücünü Kontrol Ediyor Spekülasyonlara ek olarak Musk, daha sonra sildiği bir tweet’te ağın ağırlıklı olarak seçilmiş bir grup büyük madencilik şirketi tarafından kontrol edildiğini söyledi. Ayrı olarak, Çin’in kuzeybatısındaki Xinjiang’daki bir kömür madeninde olan ve Bitcoin hashrate değerini ehemmiyetli ölçüde düşüren natürel bir yıkımdan söz etti.

Musk sildiği gönderisinde, “Bitcoin, bir avuç büyük madencilik (hashing) şirketi tarafından kontrol edilen süper büyük çoğunluğa sahip, aslında oldukça merkezileştirilmiş.” sözlerini kullandı. Ancak bir hayli ehemmiyetli isim Bitcoin’in ücret artışlarından ve hash gücünden çok daha fazlasını dile getirdiğini fakat BTC maksimalistlerinin bu vaziyetin anlaşılmasını zorlaştırdığını dile getiriyor.