Bitcoin’in Enerji Tüketimi BTC İçin Bir Tehdit Mi?

Bitcoin enerji tüketimi tartışması her geçen gün daha hararetli bir hal alıyor ve şirketler, Bitcoin yatırımları konusunda halktan…

Bitcoin’in Enerji Tüketimi BTC İçin Bir Tehdit Mi?

Bitcoin enerji tüketimi tartışması her geçen gün daha sıcaklıklı bir hal alıyor ve şirketler, Bitcoin yatırımları ile ilgili halktan ve paydaşlardan baskı görüyor. Bitcoin Enerji Tüketimi Bir Citigroup Inc. raporuna göre, Bitcoin 2015’e göre 66 kat daha fazla elektrik tüketiyor. Bloomberg’e göre şirket, madencilikle ilişkili karbon emisyonlarının muhtemelen artan bir incelemeyle karşı karşıya kalacağını da belirtiyor. Bu iddia, insanların yüzde 54’ünün etrafı savunmanın COVID-19 öncesi olduğundan daha ehemmiyetli olduğuna inandığını gösteren Mastercard’ın yeni araştırmasıyla da destekleniyor. Citigroup analistleri ayrı olarak “Bitcoin’in değeri arttıkça, enerji tüketimi de artacaktır.” sözlerini kullanıyor.

Bununla beraber, ağın elektrik kullanımı, aynı dönemde takriben 170 kat artan ücretten çok daha yavaş artıyor. Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nden rakamlara atıfta bulunan Citigroup raporu, Bitcoin ağının global güç talebinin senelik 143 terawatt-saate eriştiğini belirtti. Bu, 2019’daki Arjantin’in toplam elektrik imalatından yaklaşık %4 daha yüksek. Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi (CBECI) şu anda Bitcoin’in senelik elektrik tüketiminin İsveç ve Malezya arasında bir yerde senede 141,6 TWh olduğunu düşünüyor.

Madencilik ve Enerji Tüketimi Rapor, Çin’in etrafsal kaygılar sebebiyle madenciliği durdurabileceğini öne sürüyor ve “Bu kripto paraların madenciliği ve kullanımı şüphesiz enerji yoğun ve benimseme genişledikçe, bilhassa AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ kripto ayak müsaadesi ölçeklendirmeye devam ederse ve piyasa öncüsü Çin, abuhavanını negatif istikamette etkilerse Bitcoin madenciliğine zarar verirse, daha fazla tertip edici incelemeyle karşı karşıya kalabilir.” sözlerini kullanıyor. Bitcoin’in etrafsal tesiri, ya reddedilen veyahut en azından rakiplerinin önerdiğinden çok daha karmaşık olduğu gösterilen bir hayli argümanla şiddetli bir şekilde tartışıldı. Mart ayının sonlarında, Coin Metrics’in kurucu ortağı Nic Carter, bu ehemmiyetli iddiaların bazılarına iyi araştırılmış bir çürütme ile cevap verdi.