Bitcoin ve Altcoin Fiyatları Bu Haberlerle Yükseldi

Bitcoin ve altcoin fiyatları, haftanın ikinci gününde büyük bir düzeltme gördü. Çoğu ’nin üstünde düşen kripto para fiyatları, dün gün boyunca gelen haberler sonrasında yükselmeye başladı. Kripto para piyasasının toplam değeri, yeniden 1.5 trilyon doların üstünde. Dün 45.000 dolara kadar düşen Bitcoin fiyatı, tekrar 50.000 doların üstüne çıktı. Bir günde 300 milyar dolar küçülen kripto […]

Bitcoin ve Altcoin Fiyatları Bu Haberlerle Yükseldi

Bitcoin ve altcoin ücretleri, haftanın ikinci gününde büyük bir düzeltme gördü. Çoğu %20’nin üstünde düşen kripto para ücretleri, bir gün önce gün süresince gelen haberler sonrasında yükselmeye başladı. Kripto para piyasasının toplam değeri, yine 1.5 trilyon doların üstünde. Bir gün önce 45.000 dolara kadar düşen Bitcoin ücreti, tekrar 50.000 doların üstüne çıktı. Bir günde 300 milyar dolar küçülen kripto para piyasası, düşüşten evvelki düzeylere gelmiş vaziyette. Bu toparlanmayı, birkaç değişik gelişme ile izah etmek olası olabilir. Dolar zayıfladı; bitcoin ve altın yükseldi İyileşme süreci daha bitmedi: Fed Başkanı, salı günü Amerikan ekonomisinin hala tam manasıyla iyileşmediğini izah etti. Powell, “Ekonomik iyileşmede bitiş noktasından çok uzağız. Önümüzdeki yol belirsizliklerle dolu.” izahında bulundu. Tahvil kazancı düşmeye başladı: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’de on sene vadeli hazine tahvilleri, haftanın başında yükselmeye başlamıştı. Bu sırada bitcoin ve altın ücretlerinde gerileme görüldü. Powell’in iyileşmeye yönelik yaptığı izahlar, tahvil kazançlarının düşmesiyle sonuçlandı.

Bitcoin ve altın ücretleri yükseldi: Bitcoin ve altın ücretleri, Powell’in izahları sonrası yükselmeye başladı.  Axi’nin küresel piyasalar stratejisti Stephen Innes, Powell’in izahları sonrasında “Altının önü hala açık.” yorumunu yaptı. Dijital dolar ile ilgili konuştu Dijital dolara öncelik veriliyor: AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Merkez Bankası, geçen sene kendi dijital merkez bankası parasını (CBDC) geliştirmek için harekete geçtiğini izah etmişti. Powell, bunun “Yüksek öncelikli bir proje” olduğunu vurguladı.

Net bir karar alınmış değil: Powell, dijital dolar fikrini aktif olarak değerlendirdiklerini ancak daha net bir karara varmadıklarını söyledi. Bunun için hem kamunun hem özel sektörün fikrinin alınacağı bildirildi. Powell, “Kendi dijital parasını çıkaran ilk ülke olmamıza gerek yok. Fakat bu işi düzgün yapmalıyız.” diye konuştu. Bitfinex ve Tether davası sonuçlandı Davada uzlaşmaya varıldı: İki buçuk senedir devam eden Bitfinex ve Tether soruşturması, uzlaşmayla sonuçlandı. Tether’ın kripto para piyasasını manipüle etmediği izah etti. Ancak New York Başsavcılığı, Tether’ın geçmişte ürettiği USDT’lerin bir bölümünü “bire bir desteklemediği” neticenine vardı. Bunun için, Bitfinex ve Tether’ın New York’ta faaliyet göstermesi yasaklandı ve ikiliye 18.5 milyon dolar para cezası kesildi. Bitfinex ve Tether tarafı, bunu bir zafer olarak görüp, “Bu dava artık geride kaldı.” ifadesini kullandı. Square bitcoin rezervini büyüttüğünü izah etti Dördüncü çeyrek raporu yayınlandı: Twitter CEO’su Jack Dorsey’nin şirketi Square, geçen yılın son çeyreğinde bitcoin rezervini büyüttü.

Bu doğrultuda 170 milyon dolarlık daha bitcoin alımı yapıldı. Şirket rezervine 3.318 bitcoin daha ilave etti. İnsanlara “güç veriyor”: Square, çeyreklik değerlendirmesinde Bitcoin’e ait görüşlerine de yer verdi. Bitcoin’in insanlara “ekonomik açıdan güç verdiği” dile getirildi. Jack Dorsey, konferans esnasında “daha fazla bitcoin alabileceklerinin” iletinini verdi. Büyük yatırımcıdan destek iletisi “Sıhhatli bir düzeltme”: ARK Invest CEO’su Cathie Wood, hiçbir piyasanın “daimi yükseliş trendinde” olamayacağını söyledi. Dün Bloomberg’e konuşan Wood, Bitcoin ücretinde görülen düşüşü “sıhhatli bir düzeltme” olarak tasvir edip, piyasa hakkındaki görüşlerinin hala pozitif istikamette olduğunu belirtti. “Harcanmaz; biriktirilir”: MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, dün CNBC’ye verdiği beyanatta Bitcoin’in uzun vadede uygun bir yatırım tercihi olacağını söyledi. Bitcoin’in bir para birimi değil, “dijital altın” olduğunu söyleyen Saylor; “On yıllık birikim yapmak istiyorsanız, Bitcoin alıp on yıl bekleyin.” dedi.