Bitcoin Rallisi Devam Edecek Mi: BTC’de Göstergeler Artış Sinyali mi Veriyor?

Son zamanlarda Ethereum ve Dogecoin gibi altcoin’ler gözle görülür kazançlar elde ederken yeni rekorlar kırdıkları için lider kripto…

Bitcoin Rallisi Devam Edecek Mi: BTC’de Göstergeler Artış Sinyali mi Veriyor?

Günümüzde Ethereum ve Dogecoin gibi altcoin’ler gözle görülür kazançlar elde ederken yeni rekorlar kırdıkları için öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) bir miktar geri tasarıda kaldı. BTC ücreti uzun müddettir 55.000 dolar civarında konsolide ediyor ve piyasa değerini 1 trilyon doların biraz üzerinde tutuyor. Bitcoin Boğa Koşusu Devam Edecek Mi? Analistlere göre göstergeler Bitcoin’de rallinin devam edeceğini gösteriyor. Mesela; Bitcoin gerçekleşmiş piyasa değeri (realized cap) göstergesinde keskin bir artış görülüyor ve bu da rallinin devam edeceği sinyali olarak değerlendiriliyor. Piyasa değeri, piyasadaki toplam BTC’leri dikkate alırken, gerçekleşmiş piyasa değeri daha ayrıntılı bir yaklaşım benimsiyor. Gerçekleşmiş piyasa değeri uzun müddettir hareket ettirilmemiş olan kayıp veya hareketsiz kripto paraları resimden çıkarıyor.

Realized cap, Bitcoin’in en son işlem gördüğü ücret ile işlem hacminin çarpılmasıyla ele geçiriliyor. Glassnode CTO’su ve kurucu ortağı Rafael Schultze-Kraft’ın izahlarına göre gerçekleşmiş piyasa değeri Bitcoin’e benzeri görülmemiş bir anapara girişi olduğunu gösteriyor. Yapılan izahlarda, son 6 ayda gerçekleşmiş piyasa değerinin 250 milyar dolar arttığı ve %200 gibi bir büyüme yaşadığı dile getiriliyor. Bitcoin MVRV Oranı Düştü Geçen ay, BTC fiyatı sağlam bir konsolidasyon gördü ve piyasa değeri sabit kaldı. Bu arada BTC‘nin gerçekleşmiş piyasa değeri daha da dik bir görünüm çizmeye başladı ve bu da Bitcoin’in MVRV (Piyasa Değeri/Gerçekleşen Değer) değerinde bir düşüşe sebep oldu. Yapılan izahlara göre bu Bitcoin (BTC) için kuvvetli bir temel birikim olduğunu gösteriyor ve yükseliş sinyali olarak değerlendiriliyor. Tüm bunlara ek olarak analistlerin izahlarına göre Bitcoin son birkaç haftadır konsolide olsa da on-chain temeller de güçleniyor ve BTC’nin konsolidasyonunun yukarıya istikametli bozulacağı düşünülüyor.