Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 16 düştü

Bitcoin üretme zorluğunun bir göstergesi olan ve hash rate’teki değişimlere göre iki haftada bir Bitcoin’in yapısı gereği otomatik olarak yeniden ayarlanan madencilik zorluğu, iki hafta önce 2014’ten beri görülmeyen bir artış yaşadıktan sonra bugün TSİ 04.18’de yüzde 15.97 oranında düştü. Zorluk, 13 Mayıs’ta yüzde 21.53 yükselmiş ve 25.05 trilyon ile rekor kırmıştı. Çin’de madencilik sektörüne …

Bitcoin madencilik zorluğu yüzde 16 düştü

Bitcoin üretme zorluğunun bir göstergesi olan ve hash rate’teki değişimlere göre iki haftada bir Bitcoin’in yapısı gereği otomatik olarak yine ayarlanan madencilik zorluğu, iki hafta önce 2014’ten beri görülmeyen bir artış yaşadıktan sonra bugün TSİ 04.18’de yüzde 15.97 oranında düştü. Bitcoin zorluğu yüzde 16 oranında düşüş yaşadı Zorluk, 13 Mayıs’ta yüzde 21.53 yükselmiş ve 25.05 trilyon ile rekor kırmıştı. Çin’de madencilik sektörüne dönük baskılar ve yasaklamalarla birlikte hash rate’te yaşanan düşüş neticeninde zorluk da geri çekildi.

Hash rate, zorluktaki düşüş esnasında 150 eksahash olarak kaydedildi. Mevcut koşullar sürerse, iki hafta sonra yapılacak sıradaki ayarlamada da zorluk yeniden yüzde 16 oranında düşecek. Diğer taraftan Bitcoin’de SegWit’ten bu yana en ehemmiyetli aktüelleme olarak görülen Taproot’un aktivasyonu için yeni bir destek sinyali dönemi başlatıldı. Sinyal yolu, madencilerin ve madencilik havuzlarının Taproot aktüellemesi için hazır olup olmadığını anlamaya konusunda bir yol. Hash rate’in en az yüzde 90’ını oluşturan madencilerin Taproot sinyali vermesi vaziyetinde aktüelleme üç ay için kilitlenecek ve hemen peşinden yeniden üç aylık bir müddet için Taproot kaideleri resmen uygulanacak. Bu vaziyette Taproot, Kasım ayında çevrim içi hale gelecek.